title=Kauza ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) s firmou Pfizer podľa poslanca NR SR Ondreja Dostála (OKS) ktorý je v parlamente členom klubu Most – Híd nie je v poriadku rešpektuje však rozhodnutie premiérky Radičovej. Ficova vláda bola podľa neho oveľa horšia. Dostál v rozhovore pre aktuality.sk tvrdí že komunikácia v koalícii sa mu nezdá byť šťastná lebo OKS niekedy koaličná rada vynechá z rozhodovania.

OKS často kritizovala Ficovu vládu za prešľapy. Je kabinet Ivety Radičovej lepší?

Určite je táto vláda lepšia. Robert Fico prišiel s doktrínou ak je to v rámci zákona a prihrávame tým ktorí sú naši je to úplne v poriadku. Táto vláda si nič také nemyslí a nespráva sa tak. Samozrejme kauzy vždy boli a budú ale je rozdiel aké je celkové nastavenie vlády. Či vytvára priestor na to aby sa kradlo alebo sa ten priestor snaží obmedziť.

Je v poriadku ako sa dokáže vysporiadať s kauzami premiérka Iveta Radičová?

Nemyslím si že táto vláda by mala také kauzy ako tá predchádzajúca. Ak také kauzy budú tak sa ukáže.

Poradca premiérky upozornil na klientelizmus a neštandardný postup ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH. Ten neštandardne rýchlo zaregistroval liek farmaceutickej firmy v ktorej pracuje jeho brat a aj on sám v nej bol zamestnaný. Ministrovi sa nič nestalo. Ste spokojný ako skončila táto kauza?

Tá rýchlosť ako sa to udialo bola iste neštandardná aj vzhľadom na tie prepojenia ktoré tam existujú a teda vznikajú pochybnosti že to bolo urobené normálnym spôsobom. Osobne nie som celkom uzrozumený s tým vysvetlením že vlastne sa nič nestalo lebo bol zrušený monopol a štát na to nedoplatil. Ten spôsob podľa mňa nebol v poriadku.

Bolo to dostatočné vyvodenie zodpovednosti?

Nebolo to porušenie zákona existujú pochybnosti ale premiérka sa rozhodla ako sa rozhodla.

OKS však nebolo v tejto veci veľmi počuť. Prečo ste sa proti tomu neohradili?

My nie sme tí ktorí o tomto rozhodujú. Samozrejme človek musí rešpektovať to keď je s niekým v koalícii a má s ním politický vzťah. Keď sa nám niečo nepáči alebo s niečím nesúhlasíme tak sa ozveme. No tá forma ako sa ozvete môže byť ovplyvnená tým v akom vzťahu ste s tým voči komu sa ozývate. Opozícia vždy volí ostrejšie slová ako koalícia.

Pred chvíľou ste povedali že táto vláda nepostupuje ako tá Ficova ktorá prihrávala zákazky vlastným. Keď exministerka práce Viera Tomanová poslala dotáciu bývalému zamestnávateľovi vtedajšia opozícia žiadala jej krk. Kauza ministra zdravotníctva nie je podľa vás podobná?

Ja som to hovoril v tom zmysle že Robert Fico verejne obhajoval keď zvyhodí svojich starostov a primátorov alebo blízkych podnikateľov pred inými ak sa dodržia všetky zákonné pravidlá a považoval to za normálne. Ešte som nikoho so súčasnej koalície nepočul že takéto niečo je v poriadku. Pán Uhliarik pred premiérkou obhájil svoj postoj a obhájil to tým že neexistuje monopol ale je širšia ponuka a nedoplatil na to štát. Neobhajoval sa tým že v minulosti dostávali zvýhodnenie povedzme firmy blízke Rašimu tak teraz majú dostávať zvýhodnenie firmy blízke koalícii. Snažil sa to odôvodniť vecne. Predpokladám že sa môžu vyskytnúť kauzy kde dôjde k zvýhodneniu a potom na to treba reagovať.

K tejto téme posledná otázka. Pre niekoľkými mesiacmi niektorí ministri ocenili prístup bývalej zamestnankyne Univerzity Komenského ktorú zo školy vyhodili potom ako poukázala na nekalé praktiky pri prijímacom konaní. Dokonca jej ponúkli prácu. Na kauzu ministra zdravotníctva poukázal priamo poradca premiérky pán Filko. Uhliarikovi sa nič nestalo. Nevyznel poradca smiešne?

Ako to dopadlo nie je poradcom premiérky?

Zostal poradcom ale nevyznel smiešne?

Premiérka sa stretla s pánom ministrom a zrejme sa jej zdali dostačujúce vysvetlenia ktoré jej dal. Ja si ale myslím že ten postup nebol štandardný.

Politici neoficiálne hovoria že najväčším problémom koalície nie je SaS alebo Igor Matovič ale práve vaša OKS. Pretože hlasujete inak.

Nech sa ľudia pozrú ako hlasujeme. Na našom hlasovaní nie je nič čo by bolo problémom tejto koalície. Samozrejme máme svoje názory a určite sa vyskytnú situácie keď máme iný názor ako koalícia ale na hlasovaniach nezistíte že hlasujeme inak alebo že to koalícii spôsobuje problémy.

S OKS je vraj komplikované dohodnúť sa. Keď sa zatnete nedá sa údajne s vami pohnúť. Naznačoval to aj šéf Most – Híd Béla Bugár. Je to tak?

My považujeme za normálne že politici presadzujú svoje názory. OKS to robí tak ako iné politické strany. Náš problém je že nemáme zastúpenie v koaličnej rade. Náš hlas zaznieva len sprostredkovane niekedy sa o niektorých veciach dozvieme až keď je prijatá nejaká dohoda na úrovni koalície.

Vy to tolerujete?

Nie je to šťastné.

Kedy sa stalo že vás obišli a nepýtali sa vás na názor?

Napríklad pri veciach týkajúcich sa úsporného balička. Boli dohodnuté na úrovni koalície niektoré veci sa museli korigovať. Náš názor je že sa nemalo zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie mali sa nájsť úspory vo výdavkoch verejnej sféry.

To máte horšiu pozíciu ako pán Matovič v SaS tomu sa podarilo u šéfa SaS vybojovať ústupky.

Detaily vzťahu medzi pánom Matovičom a SaS nepoznám. Naša situáicia ale nie je optimálna z hľadiska komunikácie.

Budete preto niečo robiť?

V parlamente budeme presadzovať naše názory. Nevidím to tak dramaticky že by preto boli nejaké vážne rozpory v koalícii. V niektorých veciach možno budeme dôslednejší ale nie sme v rozpore s tým čo koalícia hlása. Naše smerovanie je reformné.

Je OKS stranou zásadovou?

Snažíme sa byť zásadoví.

Pri generálnom prokurátorovi ste však boli pôvodne dvaja za verejnú a dvaja za tajnú voľbu. Tí čo obhajovali tajnú voľbu argumentovali tým že je to výdobytok pádu socializmu a nástupu demokracie. Teraz ste všetci za verejnú voľbu.

Od začiatku som mal názor že treba zmeniť voľbu na verejnú. Nie preto že by bola táto voľba principiálne lepšia ako tajná alebo že by tajná voľba nepatrila do parlamentu. Hrozí však že bude generálny prokurátor zvolený korupčnými metódami. To sa mi zdá byť dôležitejšie než zachovanie princípu tajnej voľby. Mali sme na to dva rozdielne názory. Peter Zajac predseda OKS dospel k názoru že v takejto dôležitej otázke by sme mali mať spoločný názor aby sme neboli rozdelení. Pozreli sme si situáciu v iných krajinách zvážili sme ústavnosť a neústavnosť a kolegovia zmenili názor. Ale to myslím si nemá nič spoločné so zásadovosťou.

Neveríte si v koalícii?

Evidentne 4 až 6 poslancov hlasovalo za Dobroslava Trnku. Hlasovali tak že to nepovedali ostatným a neverím tomu že hlasovali za neho preto lebo sú presvedčení že on je najvhodnejší kandidát.

Myslíte že koaliční poslanci ktorí hlasovali za Trnku za to niečo dostali?

Neviem či to bola korupcia finančná alebo nejaká politická hra a chceli odkázať niečo generálnemu prokurátorovi alebo vláde keďže Iveta Radičová to postavila tak že ak bude pán Trnka zvolený odchádza. Neverím tomu že tie motívy boli čisté.

Smeráci tvrdia že koaličná SaS výrazne znížila jeho úroveň parlamentu. Súhlasíte s nimi?

V parlamente som predtým nesedel preto to nemôžem porovnávať. Nemyslím si že by poslanci SaS znižovali úroveň parlamentu. Moja skúsenosť je opačná poctivo chodia sedia na rokovaniach pléna vystupujú k veciam prichádzajú s návrhmi.

Rozhovor bol pôvodne publikovaný na stránkach spravodajského portálu aktuality.sk dňa 25. januára 2011.

Comments

Komentáre