title=Reformu potrebujeme ale najmä preto aby sme odvody znižovali hovorí v rozhovore pre .týždeň predseda OKS Peter Zajac.

.stretli ste sa a rokovali s ministrom financií Ivanom Miklošom o vašom nesúhlase s odvodovou reformou aké sú výsledky?

Ministrovi Miklošovi sme odovzdali náš balíček úsporných opatrení s názvom 5+1 a v rokovaní sme prezentovali naše postoje. Zhodli sme sa v potrebe daňovej a odvodovej reformy a zopakovali že budeme trvať na tom aby pri reforme neprišlo k žiadnym negatívnym dôsledkom pre živnostníkov a dohodárov.

.ako reagoval minister Mikloš?

Trval na svojich stanoviskách že bez zvýšenia odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov nie je žiadna reforma možná.

.takže v tej najdôležitejšej otázke ste sa nedohodli. Trváte stále na tom že nepodporíte Miklošov návrh?

Zhodli sme sa na reforme až na jeden bod. Osud reformy však nemožno viazať na zvyšovanie odvodov živnostníkov a dohodárov.

.čo to znamená?

Poviem to inak: tá reforma musí prebehnúť bez negatívnych dopadov na živnostníkov a dohodárov.

.neustúpite ako naposledy pri otázke tajnej voľby generálneho prokurátora?

Nechcem špekulovať. Hovorím naše stanovisko a nebudem špekulovať o tom že by sme ho zmenili.

.pravicové strany celé roky hovorili svojim voličom že problémom sú vysoké odvody. SDKÚ aj ďalšie strany súčasnej koalície s touto témou išli do volieb a získali mandát od voličov. Prečo sa dnes minister financií Mikloš správa inak?

Vyplýva to z toho že si nevie predstaviť iné riešenie. My hovoríme že to iné riešenie existuje.

.aké je to riešenie?

Nechceme stavať zamestnancov proti živnostníkom a naopak. Potrebujeme nižšie odvody pre zamestnancov. Nižšie odvody znamenajú vyššiu zamestnanosť a teda aj nižšie náklady pre štátny rozpočet. Súčasne platí že ak nezvýšime odvody zo súčasnej úrovne nezvýšime nezamestnanosť a to je tiež úspora pre štátny rozpočet. Navrhujeme preto znižovať verejné výdavky hľadať formy podpory pre živnostníkov a namiesto ich trestania trestať parazitné formy podnikania. Je to reálna cesta. Je poburujúce ak majú živnostníci zaplatiť za to že výdavky štátu majú byť v roku 2011 o 6 miliárd eur vyššie ako v roku 2006.

.poslanec Anton Marcinčin z KDH tvrdí že s Miklošovým návrhom nesúhlasí aj preto že je to krok k zavedeniu odvodového bonusu a o tom ešte vládna koalícia nediskutovala. Aký je váš názor na odvodový bonus?

Odvodový bonus principiálne neodmietame. To čo sa však dnes prezentuje ako cesta k odvodovému bonusu vzbudzuje negatívnymi dopadmi nedôveru verejnosti. Návrh týkajúci sa živnostníkov je nespravodlivý k mase ľudí ktorí živia sami seba živia svoje rodiny a prípadne aj ďalších zamestnancov. Prispievajú do štátneho rozpočtu štát teda nezaťažujú a oproti zamestnancom majú niektoré nižšie výhody. Je to významná a početná skupina ľudí spolu s odvodármi ide až približne o milión ľudí. Živnostníci do Sociálnej poisťovne menej dávajú ale aj menej dostávajú. Odvody zamestnancov sa majú znižovať. Ale živnostníci na to nemajú doplácať.

Jaroslav Daniška rozhovor bol pôvodne publikovaný v týždenníku .týždeň dňa 14. marca 2011.

Comments

Komentáre