aktualizované 2.3.2015
 
RSS2 RSS

Ak máte záujem
o aktuálne informácie
o OKS, pošlite nám
vašu e-mailovú adresu:

OKStranka

OKS @ Fecebook

AECR.eu

Nehazardujme!

[Peter Zajac, November 1989, 12.11.2014]
Nehazardujme s budúcnosťou našich krajín spochybňovaním západnej identity. Nehazardujme s dôveryhodnosťou u tých, s ktorými nás spája spoločný svet a dali nám šancu včleniť sa doňho vlastnou tvrdou prácou. Bez pokračovania v tejto práci a spolupráci sa v spoločnosti vyspelých a slobodných krajín nebudeme vedieť udržať.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 10.6.2013]
Korupcia je v podstate odporná forma krádeže. Znamená získavanie neoprávnených výhod za úplatok, predstavuje morálny úpadok a pomery, v ktorých určujú spoločenský život korupčné podvody. Uplácanie pritom nemá len finančnú a vecnú podobu, upláca sa aj vzťahmi a mocou.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 20.5.2013]
Právo a spravodlivosť nie sú prázdne formulky. Sú žité, práve preto sú mierou spravodlivosti ponovembrového Slovenska jeho kruciálne kauzy. Nikto sa tomu nevyhne. Ani minister spravodlivosti si nemôže byť istý, či sa zatváraním očí nestane ministrom nespravodlivosti.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 6.5.2013]
Bill Baker bol pionierom americkej sociálnej práce na Slovensku. Jej kométou. Od roku 1991 žil v Košiciach, skúmal a vzdelával v sociálnej oblasti, pomáhal ľuďom v núdzi, v roku 2002 založili s Pavlom Hanšutom Združenie za sociálnu reformu, vydal knihu V bludnom kruhu.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 29.4.2013]
Po roku 1989 štátny systém vzájomného udávania prestal platiť. Ale udavačstvo je večné. Funguje aj naďalej, v nových formách a médiách. Spoluprácu s ŠtB a kádrové materiály nahradili konšpiračné teórie o novembri 1989 ako sprisahaní komunistov a eštebákov, fantazmagórie o škodcoch národa, anonymovia a wikileakovia.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 2.4.2013]
Dnešným jazykom doby sa stal sebaklam. Ficov sebaklam, že krízu možno riešiť jej neriešením, nie je prekvapujúci. Sebaklam ustráchaných reformátorov bez reforiem je však trpký. Práve preto je dnešná slovenská otázka v podstate problémom odvahy.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 11.3.2013]
Náš dnešný svet sa zrodil z novembrového presvedčenia o principiálnej nesprávnosti znormalizovaného videnia sveta, o podstatnosti ľudskej slobody a spoločenskej plurality. Pocit dnešnej normalizácie vyplýva z pokusu obnoviť poriadok, smerujúci k strohej jednote a uniformite.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 4.3.2013]
Každodennosť obludnú povahu komunizmu prekrývala. Deti sa rodili, rodičia pracovali, starali sa o rodinu, socialisticky sa družili, športovali, rekreovali. Televízia blikala, herci hrali, speváci spievali. Pokiaľ sa človek nedotkol obludnej povahy režimu, vyzeralo všetko v poriadku...
>>> celý text

Ficove rómske odkazy

[Peter Zajac, Názory, 22.2.2013]
O tom, že nespokojnosť s riešením či skôr neriešením problémov Rómov je na Slovensku čoraz väčšia, ľudia sú naštvanejší a situácia čoraz horšieho spolunažívania ťaživá, nepochybuje nikto. Na stretnutí so študentami o tom hovoril aj Róbert Fico. Nepovedal nič nové. Vyslal však dva paličské signály.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 18.2.2013]
Český kultúrny historik Jiří Rak napísal na margo českého prezidenta, že má funkciu akéhosi náhradného kráľa. Česká spoločnosť kráľov mala, má teda čím pomeriavať. Slovenská pozná akurát chalupkovskú romantickú službu slovenskej družiny kráľovi, chorého kráľa Janka Kráľa a starých rozprávkových kráľov, hľadajúcich princov pre dcéru a krajinu.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 28.1.2013]
Vyzerá to, akoby sme Američanov nepotrebovali. Akoby sa ich hodnoty prežili. Ja si, naopak, myslím, že pokiaľ sa od nich odklonili, nemajú ich opúšťať, ale sa k nim vrátiť.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 14.1.2013]
Slovensko nedostalo svoju šancu na dobré vzdelanie. Len vďaka trpezlivosti učiteľov a rodičov prebehol prvý štrajk v školstve po roku 1989 až za súčasnej vlády. Priniesol dve neblahé prvenstvá. Jedno ministrovi Čaplovičovi, druhé odborom. Tie naplno obnažili svoju falošnosť, ukázali, že majú bližšie k vláde ako k učiteľom, ktorých záujmy mali obhajovať.
>>> celý text

Prezident Gašparovič

[Peter Zajac, Názory, 3.1.2013]
Podstatu rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora pomenoval v spleti hlasov ústavný právnik Jozef Vozár: „Od Mečiarových amnestií nebolo právo takto brutálne poprekrúcané a pošliapané. Pri takomto výklade práva sa ´legálne´ zbavíme kohokoľvek, kto nevyhovuje mocným tohto štátu.“
>>> celý text

Slovensko a spoločenské elity

[Peter Zajac, Názory, 10.12.2012]
Spoločenské elity sú u nás naozaj biele vrany. Jozef Hašto celkom určite patrí medzi ne. V prípade Hedvigy Malinovej preukazuje už šesť rokov veľkú občiansku odvahu a neúhybnú profesijnú poctivosť.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 3.12.2012]
Bol to tento rok čudný Deň boja za slobodu a demokraciu. Prezidenta republiky, predsedu NR SR a predsedu vlády, ktorí ho mali úradnej z moci oslavovať, nebolo, hoci ináč oslavujú radi a kladú vence všade, kde sa dá. Ľudia, ktorí mali s Novembrom 1989 niečo spoločné, dumali v teplých sálach. Na Námestí SNP nás bolo zo štyridsať, povedali sme si, aká je sloboda nesamozrejmá, a najviac vtedy, keď o ňu nikto nestojí, lebo, ako hovorí Edmund Burke, zlo môže vyhrať len vtedy, keď sa dobro proti nemu nepostaví.
>>> celý text

Odkazom Novembra je sloboda, nie jej likvidácia

[Peter Zajac, Názory, 13.11.2012]
Súdy kryjú priatelíčkovanie predsedu Najvyššieho súdu s mafiánom, pokutujú slobodu názorov a kryjú gangsterský únos Michala Kováča ml., parlament nie je schopný zrušiť Mečiarove amnestie a uvoľniť cestu k spravodlivému súdu s únoscami. Justícia sa chystá potrestať kritiku nehodných sudcov. To všetko je bezprecedentné a poburujúce.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 12.11.2012]
Žijeme čudný čas. Slobodu v ňom ničí jej zákerné popieranie, ale aj bezbrehé zneužívanie. Je to čas škorpiónov.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 29.10.2012]
Prísľub raja sa volal Lisabonská zmluva. V marci 2000 sa šéfovia štátov a vlád dohodli na tom, že urobia EÚ „do roku 2010 najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou poznatkovo orientovanou ekonomikou“. Dnes po tejto agende neštekne ani pes.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 15.10.2012]
Žijeme v situácii, ktorú označil nemecký historik Richard Koselleck ako sedlový čas (Sattelzeit). Horským sedlom prechádzame z jednej doby do druhej. Ľudia tušia, že sa ocitli na prahu veľkej zmeny, ale nedovidia do nej ani ju nevedia pomenovať.
>>> celý text

Skúsenosti z delenia

[Peter Zajac, Názory, 8.10.2012]
Skúsenosť delenia Česko-Slovenska hovorí: či ide o delenie, alebo spájanie štátov, platí jedno – nedodržiavanie pravidiel, manipulácia, zavádzanie vedie k vnútornému rozkladu slobôd.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 1.10.2012]
Nemožno sa čudovať, že si médiá a opoziční politici nevedia poradiť s fenoménom Fico II. On síce v tejto chvíli nevytvára kancelársky systém, ale v každom prípade buduje architektúru korporativistického štátu. Ten má v našom prostredí rakúsku tradíciu aj jej slovenskú historickú odnož. Vzniká súčasný model jedného vreca, etatistický a centralistický.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 3.9.2012]
Čo vieme o skupine Pussy Riot? Nie je toho veľa. Vieme, že časť názvu si odvodzujú od skupín riot grrrlz čiže spurných dievčat feministickej vzbury z deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, ku ktorým sa viažu aj ich odkazy na ideologičku feminizmu Judith Butler.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 20.8.2012]
Ján Pavol II., ktorý bol jedným zo zjavení Nežnej revolúcie, vyžaroval vieru ako živú, a nie mŕtvu vodu, vieru ako dar. Ako dobré posolstvo, rovnako ako to druhé, v časoch mečiarizmu, keď nám prišiel povedať: „Nebojte sa!“ Arcibiskupa Róberta Bezáka som od prvej chvíle vnímal ako predĺženie posolstva Jána Pavla II.
>>> celý text

Hanba a zahanbenie

[Peter Zajac, Názory, 15.8.2012]
Pokladám za absolútnu nehoráznosť a výsmech zdravého rozumu, aby Generálna prokuratúra chcela po šiestich rokoch skúmať internizáciou na psychiatrii psychický stav Hedvigy Malinovej s odôvodnením, že chce zistiť, aký bol pred šiestimi rokmi. Toto je na úrovni Putinovej prokuratúry, ktorá sa vyhráža dvom matkám, že im odoberie deti.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 13.8.2012]
Globalizácia má svoje hranice. Svet sa integruje, ale zároveň diferencuje. Naráža na civilizačné, kultúrne rozdiely, na odlišné hodnoty, rozdielne dejiny a tempá, kolektívne identity a ich teritoriálne rámce, na odlišné predstavy o dôstojnosti jednotlivca, o osobnej, neprenosnej zodpovednosti a o charaktere sociálnej súdržnosti, ale aj o tom, kde sa končí solidarita a začína sa vydieranie.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 30.7.2012]
Môžeme si tisíckrát navrávať, že neexistuje rómsky, ale len sociálny problém, môžeme hovoriť o neprispôsobivých občanoch a zakrývať, že ide o vyplácanie rodinných a sociálnych dávok Rómom, o rúcanie ich chatrčí a chodenie ich detí do škôl, v konečnom dôsledku ide vždy o spoločný problém.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 9.7.2012]
V čase najväčších antigorilích protestov ma oslovila mladá milá aktivistka a vysvetlila mi, ako by chceli uskutočniť v praxi požiadavku na priamu demokraciu: „Bude to tak, že rozhodovať sa bude referendami a referendá nebudú mať nijaké kvórum.“ Keď som sa jej opýtal, či chcú zrušiť parlamentnú demokraciu, odpovedala, že to teda nie, že výsledky referend bude predsa prijímať parlament, a dodala: „Ktorý parlament by sa odvážil postaviť sa proti vôli ľudu?“
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 4.6.2012]
Kladiem si otázku, či nás protieurovalový výkrik proti noci nezrazil na kolená až tak, že sme si prestali klásť akékoľvek otázky? Existuje dnes vôbec na Slovensku relevantná zahraničnopolitická diskusia? Lebo svet po našom rapsodickom geste nezastal. Ani ten európsky.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 14.5.2012]
Asi nikto neočakáva od tejto vlády hospodársky zázrak. Menej škrtenia a viac rastových opatrení, tento hit socialistickej Európy, mi pripadá ako doping najhoršími rastovými hormónmi.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 11.4.2012]
Slovensko je krajinou bez pamäti. Ponovembrový pomerný volebný systém vznikol ako dedičstvo politickej kultúry prvorepublikového Československa. Zakladá sa na tom, že v parlamente majú byť reprezentované čo možno najdiferencovanejšie skupinové záujmy, ale nemá byť len triešťou jednotlivých názorov, ktoré by znemožnili vytvorenie akejkoľvek politickej zhody.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 26.3.2012]
Toto nie je čas na bilanciu. Toto je čas na bodku. O týchto voľbách sa popísalo všeličo. Napríklad, že ich výsledok bol spravodlivý. Možno že bol trestom pre stredopravé strany. Ale celkom iste bol nespravodlivý pre ľudí, ktorí nám dali v roku 2010 šancu.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 8.3.2012]
Slovensko prežije aj tieto voľby. Ak však nemá prejsť len dráhu od novembrového premianta k čiernej diere Strednej Európy a odtiaľ k stredouerópskemu tigrovi a späť k čiernej diere, musí prestať šaškovať a pozrieť sa pravde do očí.
>>> celý text

Vyhlásenie Predsedníctva OKS k predčasným voľbám

[Peter Zajac, Parlamentné voľby 2012, 28.2.2012]
OKS odporúča svojim voličom ísť k voľbám, voliť niektorú zo štandardných stredopravých strán a krúžkovať politikov, ktorí nestratili ich dôveru.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 20.2.2012]
Igor Matovič ukázal na rozdiel od antigorilých protestov, že neuznáva hranicu medzi slobodnou a nedemokratickou politikou. V honbe za radikálnymi hlasmi sa zbavil nezávislých lídrov a politikov a kandidátku rozbil. Ostal mu bezprizorný program, pavučina lží a detektor na každý deň.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 13.2.2012]
Mrzí ma, že to musím povedať takto, ale minister Eugen Jurzyca, ktorý má povesť slušného človeka a solídneho ekonóma a mal od novembra 1989 najlepšie osobné predpoklady na to, aby naštartoval skutočnú reformu vzdelávania, práve na túto životnú výzvu ľudsky a osobne rezignoval.
>>> celý text

Generácia 2012

[Peter Zajac, Názory, 6.2.2012]
ImageMladá generácia je tu. Kladie otázky. Nechce žiť v skorumpovanom svete, a to je dobré. Pohybuje sa v priestore slobody, demokracie a zodpovednosti, ktorý vznikol v novembri 1989, a to je to jediné, čo si musí strážiť ako oko v hlave.
>>> celý text

Otvorený list predsedníčke vlády týkajúci sa neziskovej organizácie DANUBIANA

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 30.1.2012]
Pri zakladaní neziskovej organizácie DANUBIANA sa vynorili fakty, ktorými by sa mala bezpodmienečne zaoberať vláda, keďže celý projekt sa má realizovať na základe jej uznesenia.
>>> celý text

Svet Petra Zajaca

[Peter Zajac, Názory, 30.1.2012]
Dvadsaťdva rokov od novembra 1989 sa potácame v kríze. Nemá len ekonomickú povahu a nespája sa len s korupciou. Je aj krízou hodnôt a dôvery vo svet slobôd. Ozývajú sa kuvičie hlasy, ktoré hovoria, že celý slobodný svet je prehnitý. Upierajú zraky k Rusku, Číne, k arabskému svetu. Zrazu im nový autokratizmus prekáža menej ako naše slobody.
>>> celý text

Sľuby sa sľubujú...

[Peter Zajac, Názory, 23.1.2012]
ImageJe slovenská pravica po voľbách schopná splniť to, čo sľubuje pred voľbami?
>>> celý text

Novoročná úvaha o spravodlivosti

[Peter Zajac, Názory, 16.1.2012]
Mýtus o spravodlivosti, skrytý v romantickej rozprávke, patrí k základnému posolstvu a túžbe zakladateľov moderného slovenského politického národa. Tvorí ponorný prúd našich dejín. Od čias romantických posolstiev uplynulo vyše stopäťdesiat rokov. Tak dlho už hľadá Slovensko svojich spravodlivých.
>>> celý text

Bratislava - Staré Mesto:
Debata s Vami … na tému kultúra

[Peter Zajac, Parlamentné voľby 2012, 11.1.2012]
Pozývame Vás na debatu na tému kultúra, ktoré sa bude konať štvrtok 12. januára 2012 od 17.00 hod. v CAFÉ SCHERZ na Partizánskej 2 v Bratislave. Z kandidátov OKS sa stretnutia zúčastní Peter Zajac.
>>> celý text

Reakcia na tvrdenie denníka SME (5. 1. 2012)

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 10.1.2012]
V súvislosti s menom predsedu predstavenstva VOP v Novákoch Ľubomírom Repčíkom sa objavilo na verejnosti aj moje meno. Na pána Repčíka som upozornil po voľbách v roku 2010 ministra obrany Ľubomíra Galka, lebo som pokladal informácie pána Repčíka týkajúce sa rezortu obrany za závažné.
>>> celý text

Otvorený list signatárov Výzvy prezidentovi republiky ku Dňu ľudských práv na okamžité vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 5.1.2012]
Slovenská republika je parlamentnou demokraciu, v ktorej je povinnosťou a zodpovednosťou prezidenta republiky rešpektovať rozhodnutia Národnej rady Slovenskej republiky. Ďalšie odkladanie vymenovania legitímne zvoleného generálneho prokurátora by bolo príznakom orbanizácie Slovenska a my veríme, že to ako prezident Slovenskej republiky nechcete dopustiť.
>>> celý text

Odišiel Václav Havel

[Peter Zajac, Názory, 20.12.2011]
ImageVáclav Havel žil slobodne a voľne, neskrýval to a netajil sa tým. Vedel, že človek môže byť slobodný bez ohľadu na pomery. Možno, že to je v čase maloverných, ktorý začíname žiť, už zase jeho najdôležitejšie svedectvo a posolstvo.
>>> celý text

Vtáka poznáš po perí

[Peter Zajac, Názory, 19.12.2011]
ImageHovorí sa, že vtáka poznáš po perí a človeka po reči. Šéf zdravotných odborov Kollár nie je zamilovaný ani tak do pacientov, ako do seba. Vôbec mu neprekáža, že si robí z pacientov rukojemníkov, ktorých ohrozuje na živote. Rovnako mu nevadilo, že zneužil lekárov. Jeho reči prezrádzajú, že za všetkým je jeho megalomanské ego.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k úmrtiu Václava Havla

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 18.12.2011]
Smrť Václava Havla nás napĺňa hlbokým smútkom. S Václavom Havlom odišla jedna z najvýznamnejších osobností československej, českej a slovenskej politiky dvadsiateho storočia. Václav Havel bol vedúcou osobnosťou Novembra 1989 a v značnej miere určil pokojný charakter kľúčovej zmeny v našich dejinách, prechod od totalitného komunistického režimu do slobodného sveta demokracie.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 12.12.2011]
ImageNemáme veľký problém rozlíšiť počínanie Ľubomíra Galka a Roberta Kaliňáka. Prvý bojoval proti korupčnej chobotnici, o druhom radšej pomlčme. Prvý hovorí škrípavo otvorene, druhý hladko klame. Prvý pripúšťa chyby, druhý sa dodnes neospravedlnil Hedvige Malinovej. Rovnako dobre vieme, že ani novinárov nemožno vyňať spod zákona a majú len tie práva ako ostatní.
>>> celý text

Predsedníctvo OKS rozhodlo o kandidátoch do parlamentných volieb 2012

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 6.12.2011]
Predsedníctvo OKS rozhodlo v Bratislave 5. decembra o svojich kandidátoch na kandidátke OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti do parlamentných volieb v roku 2012.
>>> celý text

Merkozy v slovenskom parlamente

[Peter Zajac, Názory, 5.12.2011]
Image Tandem Merkozy zavial aj nad slovenským parlamentom. Jediným skutočným riešením je však napriek kriku poslancov vyrovnaný štátny rozpočet. A referendum pri každom pokuse prenášať na Európsku úniu nové a nové kompetencie národných štátov.
>>> celý text

Korupcia

[Peter Zajac, Názory, 28.11.2011]
ImageNa diskusnom fóre k odkazu Novembra sa premiérka Iveta Radičová vyslovila, že „korupcia na Slovensku narástla do takých rozmerov, že sa už takmer nevieme nadýchnuť.
>>> celý text

Verejnosť proti korupcii

[Peter Zajac, Názory, 22.11.2011]
ImageKorupcia je zhubný nádor na tele spoločnosti. Určuje vzťah štátu k občanovi. Rozkladá, hospodárstvo, súdnictvo, zdravotníctvo,školstvo. Slúži jej kartel veľkých politických strán, ktorý si rozparceloval Slovensko na vodu, vzduch, zem, cesty, železnice, letiská.
>>> celý text

Od Verejnosti proti násiliu k verejnosti proti korupcii

[Peter Zajac, Názory, 21.11.2011]
ImageKorupcia je dnes násilím, ktoré na nás páchajú iní, ale páchame ho na sebe aj my. V čom je rozdiel tých dvadsiatich dvoch rokov? Keby som to mal povedať jednou vetou, povedal by som, že v novembri 1989 sme potrebovali Verejnosť proti násiliu. Dnes potrebujeme Verejnosť proti korupcii.
>>> celý text

Od Verejnosti proti násiliu k verejnosti proti korupcii

[Peter Zajac, November 1989, 14.11.2011]
Občianska konzervatívna strana pozýva na stretnutie občanov Od Verejnosti proti násiliu k verejnosti proti korupcii pri príležitosti dvadsiateho druhého výročia Novembra 1989 dňa 17. novembra 2011 o 17.00 na Námestí SNP v Bratislave. Príďte podporiť boj proti korupcii, ktorá sa stala nádorom na tele našej spoločnosti!
>>> celý text

OKS navrhuje vyhlásiť 28. október za štátny sviatok

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 8.11.2011]
Poslanci NR SR za OKS predkladajú na najbližšiu riadnu schôdzu NR SR návrh novely zákona o štátnych sviatkoch.
>>> celý text

Na kandidátke Obyčajných ľudí bude OKS aj KDS

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 7.11.2011]
ImageObčianska konzervatívna strana (OKS) do predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mali konať 10. marca 2012, určite pôjde.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 4.11.2011]
ImageBol to nevídaný rozkmit emócií. Prvý zážitok: od pocitu víťazstva po voľbách v júni 2010 k šoku, keď nám Béla Bugár vzápätí oznámil, že ako strana pre neho neexistujeme. Potom každodenná spoločná práca. Posledný zážitok: sedíme s Ondrejom Dostálom v straníckej kancelárii u Bélu Bugára a Lászlóa Solymosa, dozvedáme sa, čo sme vedeli – že s MOSTOM-HÍDOM do predčasných volieb nepôjdeme.
>>> celý text

OKS spája s Matovičom prirodzený konzervativizmus

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 4.11.2011]
Image„Spája nás to, že vylučujeme akúkoľvek povolebnú spoluprácu so Smerom-SD. Sme politické strany s čistým štítom, sme dôveryhodnými pokračovateľmi protikorupčnej agendy, ktorú kartel veľkých strán chcel odstrániť odstránením Ivety Radičovej. Spája nás dôsledný boj proti korupcii i porciovaniu si všetkých flekov v štátnej správe a podnikoch,“ vyhlásil Zajac.
>>> celý text

Unifikovaná sloboda

[Peter Zajac, Názory, 31.10.2011]
ImageUnifikovaná sloboda je aktuálnou hrozbou Európy. Lebo, ak sa začína medzinárodne zužovať priestor slobody, nemôže nikto vyžadovať, aby sa priestor slobôd nezužoval aj v jednotlivých krajinách. Musí nad ním privierať obe oči. Dovnútra i navonok sa to napokon prejavuje rovnako – nahradenie demokratickej a slobodnej voľby princípom unifikovanej slobody.
>>> celý text

OKS k stretnutiu s predstaviteľmi strany MOST-HÍD

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 28.10.2011]
Po včerajšom stretnutí predstaviteľov strany MOST-HÍD a OKS sa Béla Bugár vyjadril, že síce „v mnohých otázkach našli v uplynulom období s OKS spoločnú reč, ale nemôže súhlasiť s vyhranenými postojmi OKS, ktoré bránili prijímať zdravé kompromisy v záujme dosiahnutia vyšších cieľov“. OKS rozlišuje medzi zdravým kompromisom a falošným kompromisníctvom.
>>> celý text

Vyhlásenie Republikovej rady OKS k postupu v predčasných voľbách

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 22.10.2011]
OKS sa zúčastní predčasných parlamentných volieb 10. marca 2011. OKS si vo voľbách ponecháva otvorené všetky možné formy účasti.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 17.10.2011]
ImageMinister Jurzyca zvažuje, zvažuje, a keď sa napokon rozhodne, s napätím čaká, ako to dopadne. Výsledok možno predvídať. Niečo vyjde, niečo nevyjde, niečo dopadne zle, niečo ešte horšie. Až kým nepríde ďalší minister, ktorý bude v tomto úradníckom systéme pokračovať ako všetci pred ním.
>>> celý text

OKS do predčasných volieb pôjde

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 14.10.2011]
ImageObčianska konzervatívna strana (OKS) do predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mali konať 10. marca 2012, určite pôjde.
>>> celý text

November

[Peter Zajac, Názory, 10.10.2011]
ImageDych dejín ovanul Václava Havla dvakrát. Prvý raz ako dramatika, druhý raz v novembri 1989. Ešte sa len uvidí, aké miesto bude mať v kultúre ako dramatik a esejista. Ako muž novembrovej revolúcie má však význam rozhodujúci.
>>> celý text

OKS vyzýva prezidenta, aby vymenoval generálneho prokurátora

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 5.10.2011]
Žiadame prezidenta Ivana Gašparoviča, aby Jozefa Čentéša, ktorého do funkcie generálneho prokurátora riadne zvolila Národná rada SR, bez akéhokoľvek odkladu vymenoval za generálneho prokurátora.
>>> celý text

Euroval a koaličná demontáž

[Peter Zajac, Názory, 3.10.2011]
ImageRozumiem tomu, keď niekto hovorí, že je za euroval a bude zaň hlasovať. Rovnako dobre rozumiem, ak niekto povie, že je proti eurovalu a bude hlasovať proti. Čo si však máme myslieť, ak niekto slovenskému svetu oznamuje, že si myslí jedno a konať bude druhé?
>>> celý text

Vyhlásenie zástupcov OKS, SŽK, SŽZ, SAMP, SKKD k rokovaniam o daňovo-odvodovej reforme

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 27.9.2011]
Sme presvedčení, že je možné prijať taký zákon o daňovo-odvodových zmenách, ktorý zjednoduší a sprehľadní celý systém a zároveň nepoškodí rozsiahle vrstvy tých, ktorí sú najaktívnejšou časťou občanov, živiacich seba, svoje rodiny a ďalších zamestnancov a najväčšou zárukou zamestnanosti v časoch vleklej krízy.
>>> celý text

Koalíciu povalí ten, kto spojí euroval s dôverou vláde, nie SaS a OKS

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 23.9.2011]
ImageKoalícia môže fungovať aj bez dohody na eurovale. Koalíciu však povalí ten, kto spojí hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, nie tí ktorí sú od začiatku proti eurovalu.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 19.9.2011]
ImageEurópska debata o eurovale a zmene Lisabonskej zmluvy je argumentačne celkom pomýlená. Charakterizuje ju hystéria ako výraz bezmocnosti a bezradnosti.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k návrhu na odvolanie Ivety Radičovej z funkcie predsedníčky vlády

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 10.9.2011]
OKS pokladá pred utorňajším odvolávaním Ivety Radičovej z funkcie predsedníčky vlády za kľúčové vyjadriť plnú podporu Ivete Radičovej vo funkcii, a vyzýva na to verejne všetky koaličné strany.
>>> celý text

František Mikloško je kandidátom OKS na funkciu ombudsmana

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 8.9.2011]
ImageSlovenský ombudsman je dnes neviditeľná figúra. Pre to, aby funkcia dostala váhu a nebola len nejakým odkladiskom, musí ju zastávať človek, ktorý má za sebou celoživotný príbeh. František Mikloško takým podľa Zajaca je.
>>> celý text

Čo je skutočná reforma daňovo-odvodového systému

[Peter Zajac, Názory, 8.9.2011]
ImageMesiace trvajúca diskusia o zmene daňovo-odvodového systému sa opiera zo strany navrhovateľov o tri falošné tvrdenia – že každá reforma je bolestná, že existuje veľké množstvo živnostníkov z donútenia a že ich počet ustavične rastie.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k začiatku nového školského roka

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 5.9.2011]
Učitelia, žiaci, rodičia a samosprávne orgány žiadajú právom jasnú predstavu reformy vzdelávania, jej rozvrh a časový harmonogram. OKS má jasnú predstavu reformy vzdelávania. Časový harmonogram, ktorý sme nazvali Základnou deväťročnou školou reformy vzdelávania, sa má uskutočniť v piatich časovo presne vymedzených krokoch.
>>> celý text

OKS rokovala s premiérkou o eurovale a daňovej reforme

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 31.8.2011]
ImageOKS s Radičovou hovorila aj o daňovo-odvodovej reforme, kde sa podľa Zajaca zhodli na tom, že v súčasnej situácii vývoja ekonomiky by bolo úplne nerozumné postihovať živnostníkov, ľudí pracujúcich na dohodu a samostatne zárobkovo činné osoby, teda rozsiahle skupiny ľudí.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k 67. výročiu SNP

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 28.8.2011]
Každá významná historická udalosť má svoj základný význam. V prípade SNP je ním boj za slobodnú budúcnosť. Každá významná historická udalosť však má aj aktuálny dobový odkaz.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k eurovalu

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 23.8.2011]
OKS navrhuje, aby sa nepristúpilo v NR SR k nijakému hlasovaniu, týkajúcemu sa zmeny Lisabonskej zmluvy a eurovalu I. a II. dovtedy, kým Európska únia neprijme racionálny, nerozporný a dlhodobo účinný program, zamedzujúci dlhovým a fiškálnym krízam.
>>> celý text

Podporme facebookovú stránku Posledný súd nad Harabinom

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 22.8.2011]
OKS vyzvala verejnosť, aby vyvinula pod heslom DOSŤ BOLO HARABINA trvalý tlak na odchod Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR. Ako výsledok občianskej iniciatívy vznikla facebooková stránka Posledný súd nad Harabinom.
>>> celý text

Umelci sa spojili s malými podnikateľmi a živnostníkmi

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 16.8.2011]
ImageSlovenskí umelci sú nespokojní s návrhom daňovo-odvodovej reformy. Podpísali preto deklaráciu a spojili sa s malými podnikateľmi a živnostníkmi. Hľadanie podpory u všetkých koaličných strán avizoval aj Peter Zajac.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k predĺženiu licencií mobilným operátorom

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 10.8.2011]
OKS iniciovala novelu zákona, ktorá umožnila Telekomunikačnému úradu spoplatniť predĺženie licencií mobilným operátorom Orange a T-Mobile. OKS od začiatku celého procesu dbala na to, aby šlo o rozhodovanie nezávislého orgánu bez politických zásahov. Preto sa verejne nevyjadrovala k výške poplatku, čo by sa mohlo chápať ako politické zasahovanie do rozhodovania a nebude to robiť ani teraz.
>>> celý text

Facebookový Posledný súd nad Harabinom

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 8.8.2011]
OKS odvolanie Štefana Harabina z funkcie plne podporuje. Štefan Harabin zneužíva hrubým spôsobom svoju funkciu, správa sa ako samovládca, svojvoľne a opakovane porušuje zákon a disciplínu, ktorú mu ukladá funkcia predsedu Najvyššieho súdu. OKS je presvedčená, že odchodu Štefana Harabina môže napomôcť účinný tlak verejnosti.
>>> celý text

Popieranie zločinov fašizmu a komunizmu

[Peter Zajac, Názory, 8.8.2011]
ImageMožno viesť diskusiu o tom, či má byť u nás sloboda slova absolútna, alebo má mať nejaké obmedzenia. To je vec názoru a argumentácie. Môj názor je taký, že sloboda slova má mať u nás vzhľadom na historickú výnimočnosť (singularitu) fašizmu a komunizmu výnimočný rámec, lebo popieranie zločinov komunizmu a fašizmu je obludné, tak ako boli obludné ich zločiny.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k návrhu zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 30.7.2011]
OKS odmieta okrem toho akékoľvek zvyšovanie daňového, administratívneho a odvodového zaťaženia, ktoré zhoršuje podnikateľské prostredie na Slovensku, čo platí aj pre spotrebnú daň z vína, piva a liehu. Ak vláda návrh Zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov prijme, OKS avizuje už vopred, že ho v NR SR nepodporí.
>>> celý text

Zákon na ochranu pred excesmi a sloboda slova

[Peter Zajac, Názory, 22.7.2011]
ImageNa Slovensku sme až pričasto svedkami hlbokej straty historickej pamäti. Ešte stále nájdeme vo verejných priestoroch busty komunistických funkcionárov a začínajú však pribúdať aj nové busty a tabule, oslavujúce vysokých funkcionárov z čias vojnového slovenského štátu...
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 17.7.2011]
ImageČo majú spoločné Zdeno Chára, Dirk Nowitzki, Vladimír Kličko, Novak Djoković a Petra Kvitová? Odpoveď je zdanlivo jednoduchá. Všetko sú to víťazní športovci posledných dní, týždňov, mesiacov.
>>> celý text

Most-Híd a OKS podpísali dohodu o spolupráci medzi oboma stranami

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 13.7.2011]
ImagePredseda OKS Peter Zajac na margo dohody uviedol: "Dohoda vytvára nový – stabilnejší – stav medzi stranami a myslím si, že mala byť uzavretá už dávno. Ale lepšie neskôr, ako nikdy.“
>>> celý text

Popieranie či schvaľovanie zločinov fašizmu a komunizmu má byť na jednej úrovni

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 10.7.2011]
Image"Ide o to, aby nebolo možné beztrestne popierať existenciu rôznych zverstiev komunistického a fašistického režimu. Čím ďalej plynie čas, tým väčšmi sledujeme tendenciu nielen zabúdať, ale aj zľahčovať tie hrozné veci, ktoré sa udiali za fašizmu, ale aj za komunizmu," povedal líder OKS Peter Zajac.
>>> celý text

Hrach na stenu: Slovenské súdnictvo

[Peter Zajac, Názory, 4.7.2011]
ImageNa Slovensku ide doslova o studenú vojnu inštitúcií a zákopovú vojnu o ich personálne obsadenie. Prvý, kto to chápal naozaj jasnozrivo, bol Ernest Valko. Videl, ako sa Mečiarov a Ficov režim opevňuje v staronových inštitúciách, vedel, prečo jačia pri každej zmene, akoby im šlo o život. Uvedomujú si totiž oveľa lepšie ako ponovembrové elity, že na Slovensku sa nadlho rozhoduje medzi vládou práva a vládou nad právom.
>>> celý text

Vyhlásenie Republikovej rady OKS

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 25.6.2011]
Republiková rada OKS prijala na svojom zasadnutí v Bratislave dňa 25. júna 2011 dohodu medzi stranami OKS a MOST-HÍD. Republiková rada prijala stanovisko k zmenám odvodovo-daňového systému. OKS nepodporí navýšenie eurovalu 1 ani euroval 2.
>>> celý text

Štatistici používajú terminológiu z gulagov

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 23.6.2011]
ImageV slobodnej demokratickej spoločnosti podľa predsedu Občianskej konzervatívnej strany Petra Zajaca žiadna práca z donútenia neexistuje.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 21.6.2011]
ImageSvet je v pohybe. Rúti sa do nepredvídateľnej budúcnosti, uzatvára sa časť jeho minulosti. Tú predstavuje aj Ratko Mladič, ktorý zamieril ako balík do Haagu. Vyzerá to tak, akoby boli Mladič a Kosovo cenou za vstup Srbska do EÚ. A bodka.
>>> celý text

OKS k reforme vzdelávania

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 15.6.2011]
OKS pokladá hlbokú reformu vzdelávania za jednu z kľúčových úloh vládneho programu. Tzv. Mikolajova reforma školstva účel nesplnila. Chyba nie je na strane učiteľov, reformu vzdelávania stále brzdia najmä systémové prekážky. Vo väčšine škôl sa učí tak ako predtým, inovatívne školské vzdelávacie programy zvládli pripraviť iba niektoré.
>>> celý text

Hrach na stenu: Jazyk menšín

[Peter Zajac, Názory, 6.6.2011]
ImageV spore o používanie jazykov menšín stoja proti sebe de facto dve štátne doktríny – či má byť Slovensko slobodnou krajinou a domovom pre všetkých ľudí, obdarených nedeliteľnou ľudskou dôstojnosťou, alebo miestom nadvlády pánov nad rabmi, voči ktorým si možno dovoľovať.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 23.5.2011]
ImageNa spravodlivosť, na rozdiel od nás, kde má podenkovú pamäť, sa v západnej civilizácii nezabúda. Nejde o pomstu, ale o presvedčenie, že zločin nesmie ostať nepotrestaný. Bez ohľadu na to, či uplynulo desať alebo šesťdesiatšesť rokov.
>>> celý text

Tichý neprišiel odpovedať na otázky ľudskoprávneho výboru

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 16.5.2011]
ImageZastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý dnes neprišiel na rokovanie parlamentného výboru pre ľudské práva. peter Zajac neúčasť zastupujúceho generálneho prokurátora na rokovaní výboru považuje za pohŕdanie parlamentom.
>>> celý text

Hrach na stenu: Verejné diskusie

[Peter Zajac, Názory, 16.5.2011]
ImageVerejné diskusie majú zvláštnu vlastnosť. Ohlodajú problém na kosť a jeho zredukovaním na ÁNO alebo NIE ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov aj tam, kde reálne neexistujú.
>>> celý text

Trnka o kauze Malinová poslancom nič nové nepovedal

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 5.5.2011]
ImagePoslanec Peter Zajac (OKS) sa Trnku pýtal, prečo prokuratúra neodobrala spracovanie posudku o tom, aké zranenia utrpela Hedviga Malinová a ako k nim prišla, pretože na jeho napísanie nebol oprávnený a v predmetnom čase ani nezložil sľub znalca, aj prečo generálna prokuratúra vrátila posudok Labašovi na dopracovanie, keď neboli známe nové fakty. Trnka argumentuje, že o živej kauze nemôže hovoriť, pretože je viazaný mlčanlivosťou.
>>> celý text

Spoločné vyhlásenie OKS a predstaviteľov živnostenských organizácií k zmene daňovo-odvodového systému

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 26.4.2011]
OKS a predstavitelia živnostenských organizácií podporia spravodlivú zmenu odvodovo-daňového zaťaženia, spočívajúcu v znížení odvodov zamestnancov, krytých zo zníženia verejných výdavkov štátu, ale nie na úkor negatívnych dopadov na SZČO, živnostníkov a „dohodárov“.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 26.4.2011]
ImageJurij Gagarin, vystrelený na obežnú dráhu a Neil Armstrong, ktorého noha sa dotkla Mesiaca, stelesňujú odveký sen ľudstva prekročiť hranice Zeme.
>>> celý text

Čas sôch a čas barbarov

[Peter Zajac, Názory, 18.4.2011]
ImageMonumentálnu plastiku Jozefa Jankoviča Čas pred budovou SOU Pozemné stavby v Bratislave už na Ostredkoch neuvidíte. Padla za obeť výstavbe novej administratívnej budovy spoločnosti Lidl.
>>> celý text

OKS podporuje zmenu Stavebného zákona, zamedzujúcu ničeniu sôch

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 15.4.2011]
OKS odsúdila zničenie plastiky Jozefa Jankoviča Čas na bratislavských Ostredkoch ako prejav podnikateľského vandalizmu a barbarizácie verejnej správy voči monumentálnemu dielu jedného z najvýznamnejších slovenských sochárov posledného polstoročia.
>>> celý text

Výzva OKS na verejnú diskusiu o reforme odvodovo-daňového systému

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 13.4.2011]
OKS vyzýva verejnosť a osobitne živnostníkov, dohodárov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby ako napríklad lekárov, roľníkov, umelcov, autorov, ako aj odborníkov z oblasti účtovníctva a verejných financií, aby sa prostredníctvom OKS aktívne zúčastnili verejnej diskusie o návrhu ministerstva financií na zmeny v daňovo-odvodovom systéme.
>>> celý text

Existuje na Slovensku ľavicový etrémizmus?

[Peter Zajac, Názory, 11.4.2011]
ImageNaša ľavica má jednu špecifickú vlastnosť – na rozdiel od európskej ľavice, ktorá je po skúsenostiach prvej a druhej svetovej vojny voči nacionalizmu, rasizmu a etnickej nevraživosti ostražitá, naša ľavica sa k nim viac či menej skryto alebo otvorene hlási.
>>> celý text

Stanovisko OKS k výsledku rokovania pracovnej skupiny o reforme odvodovo-daňového systému

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 4.4.2011]
OKS naďalej nesúhlasí so zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia pre živnostníkov, dohodárov a SZČO. OKS naďalej zastáva názor, že v prvom rade musí štát a samospráva redukovať neprimeranú spotrebu a sústavne zvyšovať nákladovú efektivitu spotreby verejných financií a znižovať náklady na prevádzku štátu.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 28.3.2011]
ImageSkúšam zhrnúť čriepky z diskusií o živnostníkoch a dohodároch. Je to zvláštne čítanie o rodiacej sa mýtotvorbe.
>>> celý text

Hrach na stenu: Politik na úrovni

[Peter Zajac, Názory, 16.3.2011]
ImageAféra nemeckého ministra obrany Karla Guttenberga u nás nikoho veľmi nevzrušila. Vlastných afér máme akurát dosť. A predsa je pre nás jeho kauza pozadím, na ktorom sa lepšie vyníma naše popredie.
>>> celý text

Stanovisko OKS k reforme daňovo-odvodového systému

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 16.3.2011]
OKS podporuje zmeny v daňovo-odvodovom systéme, ktoré prinesú jeho zjednodušenie a sprehľadnenie. OKS je presvedčená, že takéto zmeny je možné urobiť bez toho, aby sa musela meniť výška odvodového zaťaženia jednotlivých skupín občanov.
>>> celý text

OKS háji hospodárske záujmy štátu legislatívnou iniciatívou

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 16.3.2011]
V auguste 2011 skončí platnosť individuálneho povolenia na používanie frekvencií dvom najväčším mobilným operátorom. Podľa súčasnej legislatívy môže nezávislý Telekomunikačný úrad SR (TÚ) predĺžiť tieto povolenia až o 10 a viac rokov, avšak legislatíva neumožňuje takéto predĺženie spoplatniť.
>>> celý text

OKS vyjadruje sústrasť s obeťami zemetrasenia a tsunami v Japonsku

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 14.3.2011]
OKS vyjadruje hlbokú sústrasť so všetkými obeťami zemetrasenia a tsunami v Japonsku, ktoré nemá v Japonsku v poslednom storočí obdobu.
>>> celý text

OKS odmieta zvyšovanie odvodového zaťaženia

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 11.3.2011]
Predstavitelia OKS sa stretli s ministrom financií a trvajú na tom, že reforma odvodov nemá mať negatívne dopady na živnostníkov a dohodárov v podobe zvýšenia odvodov.
>>> celý text

Postoj OKS k návrhu reformy daní a odvodov

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 10.3.2011]
OKS podporuje zjednodušenie odvodového a daňového systému, avšak nepodporí návrhy, ktoré by znamenali zvýšenie daňového a odvodového zaťaženia živnostníkov. OKS nesúhlasí s prenášaním nákladov reformy na plecia živnostníkov. OKS nepodporí návrhy na povinné zavedenie sociálnych odvodov pre ľudí pracujúcich na dohody.
>>> celý text

OKS nepodporí návrhy, pri ktorých sa reformy dejú na úkor ľudí, ale štát ostáva nedotknuteľný

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 10.3.2011]
OKS nepodporí zvyšovanie daní a odvodov pre živnostníkov a dohodárov. Znižovanie daní a odvodov má byť kompenzované úsporami iných verejných výdavkov.
>>> celý text

OKS: Nešetriť na ľuďoch, ale na štáte

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 9.3.2011]
Pre OKS je zvyšovanie daní a odvodov pre živnostníkov a dohodárov neprijateľné.
>>> celý text

Výzva OKS stranám vládnej koalície

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 6.3.2011]
OKS vyzýva strany vládnej koalície, aby sa dôsledne začali venovať agende hlbokých reforiem, vyplývajúcej z Programového vyhlásenia vlády.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 28.2.2011]
ImageHovorí sa tomu chytať psa za chvost. V politickom jazyku to znamená neriešiť problémy aktívne, ale reagovať na ne, až keď vypuknú, a potom hasiť požiar. Myslím, že to je najväčší problém vládnej koalície.
>>> celý text

OKS sa bude snažiť vytvoriť si rovnocenné postavenie

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 16.2.2011]
ImageHovoríme to trpezlivo 7 mesiacov, že pokiaľ nie sú štyria poslanci OKS a štyria poslanci Obyčajných ľudí integrovaní do vládnej koalície, bude vždy dochádzať k turbulenciám, upozorňuje Peter Zajac.
>>> celý text

Píše Peter Zajac

[Peter Zajac, Názory, 9.2.2011]
ImageV Nemecku prebieha rozsiahla diskusia o pohrobkoch východonemeckých komunistov. Po dvadsatich rokoch od pádu Berlínskeho múra sa im zase raz zazdalo, že komunizmus je pekný ideál, len jeho realizácia bola zlá. Je to trvalka z úst tých, čo si podnes nevšimli november 1989.
>>> celý text

Ficova vláda bola príchylná k typom Lukašenka

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 24.1.2011]
ImageTúžba predsedu Smeru-SD Roberta Fica a opozície, že táto vláda po pol roku skončí, je podľa poslanca Petra Zajaca "lichá."
>>> celý text

Polovičatosti

[Peter Zajac, Názory, 24.1.2011]
ImageJán Čarnogurský hovorí politickým jazykom o experimente veľkej koalície. Problém však spočíva v tom, že ešte stále nejde o spoločnú trasu s preklenuteľnými odchýlkami, ale o kyvadlový pohyb v opačných smeroch.
>>> celý text

Stretnutie s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou očami Petra Zajaca

[Peter Zajac, Očami OKS, 19.1.2011]
Bolo to naše prvé stretnutie s Ivetou Radičovou ako predsedníčkou vlády na oficiálnej pôde úradu vlády. Otvorili sme si dvere pre vzájomnú komunikáciu a porozumeli sme si aj v tom, čo pokladáme pre fungovanie OKS vo vládnej koalícii za kľúčové – že je dôležité, aby sme sa podieľali na tvorbe koaličných rozhodnutí, a nielen na ich odhlasovaní.
>>> celý text

OKS: Zákon o preukazovaní pôvodu majetku treba zrušiť

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 6.1.2011]
OKS považuje za nevyhnutné zrušiť celý zákon o preukazovaní pôvodu majetku a prosbu predsedu strany SMER, aby občania na základe zákona o preukazovaní pôvodu majetku neudávali susedov, OKS považuje za cirkus a výsmech právneho štátu.
>>> celý text

Malý vianočný príbeh Matice slovenskej

[Peter Zajac, Názory, 3.1.2011]
ImageMatica slovenská vznikla ako kultúra inštitúcia. Spočiatku však plnila neodmysliteľne aj politickú úlohu. Možno sa však práve tvrdošijné pridržiavanie politickej roly v časoch, keď už bola slovenská spoločnosť vnútorne dostatočne diferencovaná a vznikol moderný systém politických, vzdelanostných a kultúrnych inštitúcií, stalo základom jej dnešnej biedy.
>>> celý text

OKS bude v roku 2011 podporovať vládu Ivety Radičovej a budovať vlastnú stranu

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 27.12.2010]
OKS v prvom polroku koaličnej vlády potvrdila napriek tomu, že nie je súčasťou koaličnej rady, že je pevnou súčasťou vládnej koalície. OKS jasne formulovala, že ako členovia OKS nemôžu byť jej poslanci zároveň poslancami strany MOST-HÍD, ale len členmi poslaneckého klubu MOST-HÍD.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k zmene postavenia generálneho prokurátora

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 14.12.2010]
OKS je presvedčená, že len v prostredí zbavenom priameho politického nátlaku a vydierania možno pokojne uvažovať, či zmeniť spôsob voľby generálneho prokurátora.
>>> celý text

Nosorožec

[Peter Zajac, Názory, 13.12.2010]
ImagePôvodne som chcel vyrozprávať anekdotický príbeh o nosorožcovi, ale oboma nohami mi doň vhupla politika. Akoby aj tá bola len o vidinách. Politické nosorožce bývalej moci sa dnes tvária, že neexistovali, že to bolo len marivo a oni neboli nikdy ničím iným ako nevinnými baránkami.
>>> celý text

Dobroslav Trnka sa definitívne diskvalifikoval na výkon funkcie generálneho prokurátora

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 8.12.2010]
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa dnes na svojej tlačovej konferencii s konečnou platnosťou zapojil do politického zápasu o funkciu generálneho prokurátora.
>>> celý text

Vystúpenie Petra Zajaca v NR SR k návrhu štátneho rozpočtu /7.12.2010/

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 7.12.2010]
Image OKS podporí vládny rozpočet na rok 2011, lebo je oproti predchádzajúcim úspornejší a brzdí rast verejného dlhu a verejných výdavkov. Čiernu rozpočtovú dieru už budúci rok celkom iste podporovať nebudeme. Tam, kde uvidíme nezodpovedne natrčenú dlaň, povieme jasne NIE.
>>> celý text

OKS k Ficovým vyhrážkam

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 6.12.2010]
Robert Fico sa verejne vyhráža, že pripravuje kroky, ktorými chce zamedziť voľbe generálneho prokurátora alebo znemožniť činnosť Národnej rady SR. Chce vylúčiť z politického života Slovenskej republiky činnosť najvyššieho orgánu parlamentnej demokracie, čo nie je z jeho strany ničím iným ako vytýčením cesty k protiústavnému puču.
>>> celý text

Vyhlásenie Republikového snemu OKS

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 4.12.2010]
ImageOKS sa zaviazalo podporovať vládu v dnešnom zložení a nijako sa nepodieľať na jej páde, a tento záväzok dodrží. Pri podpore vlády sa bude držať OKS jej programového vyhlásenia a svojich programových a politických priorít. Tento mandát však neplatí na podporu koaličnej vlády v inom zložení. V prípade vytvorenia vlády s pomocou opozičných strán odíde OKS do tvrdej opozície.
>>> celý text

Zápas proti slepým silám života

[Peter Zajac, Názory, 23.11.2010]
ImageProfesionálny život Ernesta Valka, v médiách často prekrytý ohováraním a závisťou z úspechu, vždy hľadajúcou škvrny, ktoré by ho pošpinili, sa dostal až po smrti do správneho svetla, v ktorom vyniklo, kým a čím bol počas svojho života naozaj. Škoda, že až teraz.
>>> celý text

OKS ku koaličným návrhom na funkciu generálneho prokurátora

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 19.11.2010]
OKS pokladá funkciu generálneho prokurátora v oblasti súdnictva za absolútne kľúčovú. OKS žiada koaličnú radu, aby sa pri výbere riadila osobnou bezúhonnosťou a integritou uchádzača, jeho preukaznou vôľou uskutočniť reformu prokuratúry a preferenciou uchádzača s nekomunistickou minulosťou.
>>> celý text

Tri pruhy do Trnavy

[Peter Zajac, Názory, 15.11.2010]
ImageToto je poučný príbeh o troch diaľničných pruhoch do Trnavy. Je to príbeh skrz-naskrz našský, slovenský.
>>> celý text

Chybná cesta ozdravenia STV

[Peter Zajac, Názory, 12.11.2010]
ImageNávrh zákona o zlučovaní sa šil horúcou ihlou. Nie je z neho zrejmá postupnosť a následnosť celého procesu, ekonomické krytie, prechod verejnoprávnych médií na financovanie zo štátneho rozpočtu ani transformácia nového verejnoprávneho média na štátne.
>>> celý text

Človek novembra 1989

[Peter Zajac, Názory, 10.11.2010]
ImageSmrť Ernesta Valka je pre mňa šokom. Podobným, ako bola pred rokmi smrť Jána Langoša, o to horším, že tentoraz šlo o brutálne zabitie človeka, ktorý stelesňoval život.
>>> celý text

Vyhlásenie OKS k úmrtiu Ernesta Valka

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 9.11.2010]
ImageOKS stratila v Ernestovi Valkovi jedného z najbližších spolupracovníkov a priateľov. Smrť Ernesta Valka nás napĺňa hlbokou ľútosťou. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine a najbližším.
>>> celý text

Sto dní Roberta Fica

[Peter Zajac, Názory, 1.11.2010]
ImageHlavným fackovacím panákom prestal byť Fico a stala sa ním vládna koalícia. Pravdu povediac, môže si za to aj sama.
>>> celý text

Zvolenie Trnku by bolo porušením koaličnej zmluvy

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 26.10.2010]
ImagePokiaľ sa opäť stane generálnym prokurátorom Dobroslav Trnka, „naša reakcia bude okamžitá. OKS zmení svoje nastavenie vo vládnej koalícii,“ povedal pre časopis .týždeň šéf OKS Peter Zajac.
>>> celý text

Fenomén Harabin

[Peter Zajac, Názory, 18.10.2010]
ImageBohyňa Justitia musela mať na očiach naozaj širokú pásku, keď si vybrala za strážcu spravodlivosti a zákonnosti na Slovensku človeka, ktorého slová a skutky sú v neuveriteľnom rozpore s tým, čo stelesňuje spravodlivosť a zákonnosť.
>>> celý text

Situácia v STV vyžaduje podľa OKS neodkladné riešenie

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 7.10.2010]
Slovenská televízia je dnes v alarmujúcom stave a akékoľvek odkladanie riešenia by znamenalo len prehĺbenie súčasného havarijného stavu.
>>> celý text

Šimečka

[Peter Zajac, Názory, 4.10.2010]
ImageMilana Šimečku som videl prvý raz v živote v sobotu 18. novembra 1989 u Ivana Kadlečíka. Historicky bolo o päť minút dvanásť, ale keď sme prichádzali do Pukanca, ešte sme to nevedeli.
>>> celý text

Poslanecká imunita ako frustrácia

[Peter Zajac, Názory, 20.9.2010]
ImageLaik sa nad medvedími tancami okolo poslaneckej imunity čuduje, odborník žasne. Nadšenec pôjde do referenda, referendový skeptik mávne rukou a ostane doma. A mlčiaca väčšina bude mlčať.
>>> celý text

Pátos

[Peter Zajac, Názory, 6.9.2010]
ImagePátos je vypätý cit extázy, v ktorej sa ľahko menia emócie na exces a násilie. Práve preto je dobré rozlíšiť civilný pátos od militantného, vyvolávajúceho z podzemia nevedomia ničivý pud.
>>> celý text

Generálna prokuratúra zámerne zdržuje kauzy

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 26.8.2010]
ImageGenerálna prokuratúra (GP) v súčasnosti pri riešení niektorých ľudskoprávnych káuz nepostupuje tak, ako by mala, a zametá ich pod koberec.
>>> celý text

Vojny sôch

[Peter Zajac, Názory, 23.8.2010]
ImageEstetici sa radi nad spor o Svätoplukovu sochu povznášajú, pragmatici sa sťažujú, že treba riešiť dôležitejšie veci, vierozvesti chcú držať hladovku, extrémisti sa uchádzajú o svoju sekundu pochybnej slávy, radikálni demokrati by zase najradšej debatovali, aj keď niet s kým.
>>> celý text

Vystúpenie Petra Zajaca v NR SR k eurovalu /11.8.2010/

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 12.8.2010]
ImagePre nás znamená skúsenosť eurovalu povinnosť presadzovať referendum vo všetkých kľúčových oblastiach, ktorými by sa malo v budúcnosti rozhodovať o odovzdávaní ďalších kompetencií na Európsku úniu. Hranica odovzdávania kompetencií jednoducho presiahla únosnú mieru a nemôže už o nej rozhodovať namiesto občanov politici.
>>> celý text

Imúnnosť voči imunite

[Peter Zajac, Názory, 9.8.2010]
ImageV našej parlamentnej praxi existuje zvláštny jav. Reálne problémy sa vo verejnosti veľmi často skrývajú za široký chrbát hlučnej diskusie o samozrejmostiach.
>>> celý text

Programové vyhlásenie deklaruje ciele, ale nepopisuje cesty a nástroje

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 26.7.2010]
ImageObčianska konzervatívna strana (OKS) má pomerne veľa pripomienok k predbežnej verzii programového vyhlásenia vlády, ktoré bude na dnešnom rokovaní Koaličnej rady v jej mene prezentovať podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon. Pre TASR to povedal jej predseda a člen poslaneckého klubu Mosta-Híd v Národnej rade (NR) SR Peter Zajac.
>>> celý text

Nádej na obmedzenie poslaneckej imunity nie je v referende

[Peter Zajac, Poslanci OKS, 26.7.2010]
ImageNádej na zúženie poslaneckej imunity si občania môžu spájať len s pripravovaným ústavným zákonom, ktorý by sa mal touto otázkou zaoberať a nie s referendom iniciovaným stranou Sloboda a Solidarita (SaS), lebo to tento problém fakticky nerieši.
>>> celý text

Danajský dar

[Peter Zajac, Názory, 26.7.2010]
ImageGenerálny prokurátor Dobroslav Trnka dostal zvláštny danajský dar. Koná, kde nemá a nekoná, kde má.
>>> celý text

Futbal

[Peter Zajac, Názory, 12.7.2010]
ImageJuhoafrické majstrovstvá sveta vo futbale majú svoju zvláštnu atmosféru. Televízne štáby nenechajú bez povšimnutia ani myšaciu dierku - len akosi cudne obchádzajú chudobu slumov. A fanúšikovia v ostro stráženom štadióne sa dožadujú slobodnej Gazy. Čudný svet, čudesný.
>>> celý text

Je po voľbách

[Peter Zajac, Názory, 28.6.2010]
ImageDnes ešte cítiť atmosféru veľkej úľavy. Ficov režim doliehal svojou neľudskou podstatou na ľudí ako nočná mora. Zajtra sa však ľudia, ktorí dali dôveru budúcej vládnej moci, začnú pýtať, ako s ňou narába. Či ju bude pokladať len za svoju korisť, ako to robila s neuveriteľnou brutalitou a zastrašovaním Ficova vláda, alebo či ju bude pokladať za verejnú službu, na čo ju ľudia volili. To je úplne podstatná otázka.
>>> celý text

Svet podľa Fica

[Peter Zajac, Názory, 10.6.2010]
ImageSvet podľa Fica vyzeral spočiatku fascinujúco. Až kým sa neukázalo, aký je pustošivý. Môže mať rozličné pomenovania. Určujúca je však jeho zhubná podstata. Práve o to ide v týchto dňoch.
>>> celý text

Orwell by mal radosť

[Peter Zajac, Názory, 1.6.2010]
ImagePrekvalifikovanie relácie z publicistickej na politickopublicistickú je čírou orwellovčinou a len na okraj dodávam, že za čítanie a požičiavanie Orwella sa pred rokom 1989 súdilo a odsudzovalo.
>>> celý text

Naša európska pandémia

[Peter Zajac, Názory, 17.5.2010]
ImageVšetci tí, čo sa nám a palkovcom posmievali ako exotom, keď sme sa postavili proti prijatiu eura a Lisabonskej zmluvy, by si mali dnes klásť otázku, či nemali rozmýšľať včera, pri vstupe do eurozóny. Vtedy sa totiž rozhodovalo o tom, či budeme platiť grécke dlhy.
>>> celý text

Diaľnice ako metafora Ficovho vládnutia

[Peter Zajac, Názory, 3.5.2010]
ImageKeď Fico nastúpil k moci, nasľuboval modré z neba a dal jeden konkrétny sľub - že do roku 2010 vybuduje diaľnicu z Bratislavy do Košíc.
>>> celý text

Slovenská otázka

[Peter Zajac, Názory, 19.4.2010]
ImageRuskí geopolitickí stratégovia hovoria, že Slováci sú z východnej Európy Rusom najbližší.
>>> celý text

Vlastníctvo zaväzuje

[Peter Zajac, Názory, 5.4.2010]
ImageNepatrím medzi tých, čo si myslia, že najlepším vlastníkom je štát. Nie je, lebo vo svojej anonymnosti nenesie za vlastníctvo nijakú osobnú, neprenosnú zodpovednosť. Nepatrím však ani medzi tých, čo si myslia, že majiteľ si môže robiť so svojím vlastníctvom, čo chce...
>>> celý text

Príbeh hymny

[Peter Zajac, Názory, 22.3.2010]
ImageSkutočné vlastenectvo nie je a nemôže byť prikázané ani nariadené. Má emocionálny základ, ale spája sa aj s hrdosťou na výnimočný umelecký výkon, skvelú prácu, vedecké uznanie, športový výsledok.
>>> celý text

Keď právo ťahá za kratší koniec

[Peter Zajac, Názory, 23.2.2010]
ImageIndiánske tance okolo zákona o preukazovaní pôvodu majetku trvajú už desaťročie. Za ten čas ako huby po daždi rastú aktuálne rady zbohatlíkov s nepoctivo nadobudnutým majetkom. A nič sa nedeje.
>>> celý text

Obložené chlebíčky

[Peter Zajac, Názory, 9.2.2010]
ImageFico a spol. ponúkajú pre seba a svojich kamošov kapitalizmus, pre ostatných reálny socializmus...
>>> celý text

Vrana k vrane sadá...

[Peter Zajac, Názory, 28.1.2010]
ImageS Vladimírom Mečiarom už dávno nehovoríme. Niet o čom. Minule si však zobral na paškál opozíciu a porušil bobríka mlčania.
>>> celý text

Vianočná otázka

[Peter Zajac, Názory, 2.1.2010]
ImageNáš vianočný problém spočíva v tom, že už dvadsať rokov vlastne nevieme, či sme spoločnosťou miery, alebo excesu.
>>> celý text

Režimizmus

[Peter Zajac, Názory, 14.12.2009]
ImagePolitické kauzy prestali byť škanadálom, na ktorý sú ľudia citliví. Stali sa každodenným chlebom.
>>> celý text

Postnovember 2009

[Peter Zajac, Názory, 30.11.2009]
ImageOslava dvadsiateho výročia nedopadla dobre. Akoby aj mohla? Na rozdiel od Českej republiky, kde je november 1989 všeobecne prijímaný, na Slovensku taká zhoda neexistuje. Preto ho nebolo možné oslavovať ináč ako postmoderne, absolútne relativizujúco.
>>> celý text

Princíp pašalika

[Peter Zajac, Názory, 19.11.2009]
ImagePre súčasnú moc je charakteristický princíp pašalika. Poznáme ho napokon z histórie. Je amalgámom troch taktík. Vyplýva z historickej obavy pred Maďarmi, z novodobého antiamerikanizmu, z pseudohistorizujúceho slavjanofilstva a rusofilstva.
>>> celý text

November mi bežal v hlave ako film

[Peter Zajac, Názory, 17.11.2009]
ImageCelý november 1989 mi bežal hlavou ako film príbeh z románu Mary Reynoldsovej Býk vychádza z mora. Opisoval príbeh Teseovej aténskej družiny, ktorá zvíťazila nad netvorom Minotaurom a pomocou meča a klbka nite vyslobodila z labyrintu dcéru krétskeho kráľa Minoa Ariadnu.
>>> celý text

Čo ostalo z novembra 1989

[Peter Zajac, Názory, 13.11.2009]
ImageNa to, čo sa odohralo v novembri 1989, sa možno pozrieť historizujúco a oslavne, alebo bilančne, pokiaľ si položíme otázku, čo z očakávaní, nádejí a predsavzatí spojených s novembrom 1989 sa splnilo, a čo nie.
>>> celý text

Ficov figový list

[Peter Zajac, Názory, 9.11.2009]
ImagePezinský príbeh je čudesný. Vždy, keď sa zdá, že spravodlivosť zvíťazila, príde krok, ktorý skládku prinavráti do hry.
>>> celý text

Myslieť národne, cítiť sociálne?

[Peter Zajac, Názory, 2.11.2009]
ImageTento slogan urobil v slovenskej politike pozoruhodnú kariéru. Je však ako zrkadlový obraz. Mätie. Čo v ňom vidíme vpravo, je v skutočnosti vľavo, čo v ňom vidíme vľavo, je v skutočnosti vpravo.
>>> celý text

Rusko a Európa

[Peter Zajac, Názory, 19.10.2009]
ImageProblémom európskych vzťahov s Ruskom nie je Rusko, ale Európa. Rusko je čitateľné, nečitateľná je Európa.
>>> celý text

Kľúčovým slovom je sloboda

[Peter Zajac, Názory, 15.10.2009]
ImageDnešná kríza nie je len finančnou a ekonomickou krízou. Je krízou spoločnosti, ktorá zabúda na to, že základom revolúcie v novembri 1989 bola túžba po slobode a dôstojnosti ľudského života.
>>> celý text

Samoúnos, samoútok

[Peter Zajac, Názory, 21.9.2009]
ImageDnešných vládnych politikov charakterizujú dve základné vlastnosti – vidia svet prizmou konšpiratívnych teórií a všetkých ľudí ako potenciálnych páchateľov trestných činov.
>>> celý text

Kronika týchto dní

[Peter Zajac, Názory, 7.9.2009]
ImageFrankfurter Allgemeine Zeitung: „Ešte sa nestalo, aby jeden členský štát Európskej únie povedal prezidentovi druhého členského štátu, že je persona non grata.“ Kde budeme hľadať v Európskej únii priateľov? U Putina?
>>> celý text

Na treťom konci palice

[Peter Zajac, Názory, 24.8.2009]
ImageVláda Roberta Fica hromadí problémy. Nepozná nástroje na ich riešenie. Sprevádza ju ekonomická kríza, rastúca nezamestnanosť, deformované vzdelávanie, zmrzačená sociálna opatera. A ani tá diaľnica nebude.
>>> celý text

Dostál dostal, a my s ním

[Peter Zajac, Názory, 19.8.2009]
ImageJe to zvláštna škola práva a poriadku, zvláštna polícia, ktorá nechráni brániacich sa občanov vlastného štátu, ale napadajúcich príslušníkov cudzieho štátu. A je to zvláštny štát, ktorého inštitúcia jedného z brániacich sa promptne pokarhá.
>>> celý text

Obama, Putin a Jožin z bažín

[Peter Zajac, Názory, 11.8.2009]
ImageNemám svetodejinné ambície písať listy Barackovi Obamovi. A už vonkoncom nemám v úmysle robiť slovenského trójskeho koňa Vladimírovi Putinovi. Ale základná geopolitická neukotvenosť je reálnou a traumatizujúcou otázkou našich moderných dejín.
>>> celý text

Letné premýšľanie

[Peter Zajac, Názory, 28.7.2009]
ImageRobert Fico pri nástupe k moci verejne vyhlásil, že chce zmeniť charakter štátu. Nikto tomu nevenoval veľkú pozornosť, ale Fico to myslel vážne.
>>> celý text

STV treba zrušiť

[Peter Zajac, Názory, 13.7.2009]
ImageOd novembra 1989 som dlohodobým a vytrvalým zástancom verejnoprávnej televízie. Dnes som však presvedčený, že Slovenskú televíziu treba zrušiť.
>>> celý text

Rok jeden reformy vzdelávania bez reformy

[Peter Zajac, Názory, 12.7.2009]
ImageMinister Mikolaj sklamal učiteľov a žiakov a zabil reformu, lebo do nej zabalil antireformné kroky a odsúdil ju na živorenie na periférii spoločenského záujmu. To je skutočný výsledok prvého roka reformy bez reformy.
>>> celý text

OKS: Eurofondy nie sú úspešný príbeh

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 1.7.2009]
Eurofondy nie sú z pohľadu občanov úspešným príbehom, prispievajú k morálnemu rozvratu v spoločnosti a 20. rokov po Novembri 1989 sa aj ich prostredníctvom posilňuje úloha štátu.
>>> celý text

OKS navrhuje zrušiť STV

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 22.6.2009]
OKS je presvedčená, že STV si úplne prestala plniť verejnoprávne funkcie, za peniaze všetkých občanov SR sa stala hlásnou trúbou vládnej koalície SMER, HZDS, SNS, ako verejnoprávna televízia totálne zlyhala, je nereparovateľná a preto OKS navrhuje jej zrušenie.
>>> celý text

Plazivý rozpad právneho štátu

[Peter Zajac, Názory, 15.6.2009]
ImagePo novembri 1989 sme boli v rokoch 1990 ? 1992, 1992 ? 1998, 1998 ? 2006 a 2006 ? ? svedkami zvláštneho kyvadlového pohybu. Za každým pokusom vytvoriť demokratický právny štát nasledoval opačný pohyb, smerujúci k jeho rozvratu.
>>> celý text

Dobré ráno, Slovensko

[Peter Zajac, Názory, 15.6.2009]
ImageDňa 19. novembra 1989 sa z iniciatívy umelcov zišli na verejnom zhromaždení v Umeleckej besede v Bratislave zástupcovia umeleckých zväzov, kultúrnych inštitúcií a študentov bratislavskej VŠMU.
>>> celý text

Poďakovanie voličom za podporu vo voľbách do Európskeho parlamentu

[Peter Zajac, Európske voľby 2009, 9.6.2009]
V mene vedenia Občianskej konzervatívnej strany ďakujem všetkým voličom OKS za podporu koalície KDS-OKS vo voľbách do Európskeho parlamentu.
>>> celý text

17. november 1989

[Peter Zajac, Názory, 8.6.2009]
ImageV novembri 1989 stálo Československo pred rozhodnutím buď rumunské násilie alebo ústavná zmena. Komunistická strana bola pripravená na násilie.
>>> celý text

Pred búrkou

[Peter Zajac, Názory, 1.6.2009]
ImageAko vyzerala slovenská spoločnosť v stredu 15. novembra 1989, dva dni pred? V novinách nebolo ani stopy po tom, čo sa o dva dni chystá.
>>> celý text

Proti Smeru

[Peter Zajac, Názory, 19.5.2009]
ImageEurópsky parlament, zahľadený do seba, do Lisabonskej zmluvy, labyrintov zákonov, byrokracie a sústreďovania moci vo svojich rukách, by potreboval riadny prievan, aby sa vedel postaviť proti kríze.
>>> celý text

Ničivý pud moci

[Peter Zajac, Názory, 5.5.2009]
ImagePríbehy, svedčiace o hlbokej nekultúrnosti moci, ktorá zväzuje politické strany s lobistickými skupinami a podnikateľmi, sa množia ako rakovinové novotvary spoločnosti, ktorá si neváži svoje telesné a duševné zdravie.
>>> celý text

Fundži palica, cepy von z vreca!

[Peter Zajac, Názory, 20.4.2009]
ImageSlovensko sa za tri roky Ficovej vlády ocitlo v najhlbšej ekonomickej kríze od roku 1992, hlbšej ako na konci Mečiarovej vlády v roku 1998.
>>> celý text

Prečo pôjdem voliť Ivetu Radičovú

[Peter Zajac, Názory, 30.3.2009]
ImageIvan Gašparovič pre mňa predstavuje jednofarebnú minulosť. Má farbu nacionalizmu, farbu sociálnej demagógie a triedneho inštinktu, má farbu všetkého toho, čo sa na Slovensku spojilo proti novembru 1989 a proti nášmu ponovembrovému vývoju.
>>> celý text

Zodpovednosť Ficovej vlády za ekonomickú krízu

[Peter Zajac, Názory, 27.3.2009]
ImageRétoriku Ficovej vlády sprevádza rastúca nervozita. Doteraz dobre naolejovaný propagandistický stroj sa zadrháva.
>>> celý text

Globálna kríza a slovenská parlamentná opozícia

[Peter Zajac, Názory, 23.3.2009]
ImageOpozícia nemôže robiť politiku za vládnu koalíciu. To je pre voliča základné mätenie pojmov. Rovnako sa ani vládna koalícia nemôže hrať donekonečna na opozíciu a ustavične sa vyhovárať na bývalú vládu.
>>> celý text

Vyhlásenie RR OKS k neschopnosti Ficovej vlády riešiť ekonomickú krízu

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 14.3.2009]
Republiková rada OKS (RR OKS) hodnotí ekonomickú politiku Ficovej vlády ako politický bankrot. Ficova vláda nepotrebovala ani tri roky na to, aby zmárnila dobré ekonomické postavenie Slovenska.
>>> celý text

Karneval ekonomickej krízy

[Peter Zajac, Názory, 12.3.2009]
ImageZákladným problémom súčasnej krízy je strata poctivosti ako elementárneho základu etiky slobodného trhu, v ktorej sa spájajú zásady liberálnej ekonomiky s konzervatívnym pohľadom na svet.
>>> celý text

Len si tak kopnúť Rúfusom

[Peter Zajac, Názory, 16.2.2009]
ImagePríbeh totálnej devastácie STV sa začal Reportérmi a reláciou Pod lampou. O dva roky sa opakuje v Slovenskom rozhlase ako déjà vu, ako to, čo sme už raz prežili, tou istou reláciou, len tentoraz bez lampy. Začína sa tým, čomu hovorí prozaik Pavel Vilikovský zľavovať sám zo seba.
>>> celý text

Štát – lebo strelím

[Peter Zajac, Názory, 26.1.2009]
ImageAj táto plynová vojna sa, ako všetky predchádzajúce, pominie. Dočasne. Tak ako už toľkýkrát nastane sladké zabudnutie, aj keď minimálne na jedno by štát zabudnúť nemal – že má mať pre prípad krízy dostatok disponibilných zdrojov plynu.
>>> celý text

O dôležitosti prázdnych miest

[Peter Zajac, Názory, 12.1.2009]
ImageKľúčové prázdne miesto tvorí otázka, dokedy všetkým tým ficovinám budú ľudia veriť. Moja predpoveď: budú, ešte stále, aj keď menej ako na konci roka 2008.
>>> celý text

Vianočné darčeky

[Peter Zajac, Názory, 19.12.2008]
ImageJanušekov dedo Mráz cudzie nechce a svoje si nedá. Občania, ktorí si chcú vyzdvihnúť darčeky, môžu sa uňho prihlásiť pri zabudnutej nástenke ROH na prvom poschodí hneď vedľa portrétov Hrdinov socialistickej práce.
>>> celý text

Bludný kruh vzájomnej nevraživosti

[Peter Zajac, Názory, 30.11.2008]
ImagePovedané celkom jednoducho, dnes ešte stále vnášajú maďarsko-slovenský konflikt do spoločnosti politici z oboch strán. Ak však bude vzájomné stupňovanie konfliktu pokračovať, stane sa politická mobilizácia mobilizáciou spoločenskou.
>>> celý text

Bez alternatívy

[Peter Zajac, Názory, 19.11.2008]
ImageHviezdnou chvíľou nášho premiéra nebol november 1989, ale november 1994. Robert Fico tvrdí, že k jeho vláde neexistuje alternatíva. Otázku však treba položiť opačne - je Ficova politika alternatívou k novembru 1989?
>>> celý text

Vláda práva, vláda bezprávia

[Peter Zajac, Názory, 14.11.2008]
ImagePríkladov svojvôle je stále viac a viac. Konkrétne uplatňovanie práva a všeobecné právne princípy sú však spojené nádoby. Preto prestávajú byť svedectvá právnej svojvôle len jednotlivými prípadmi. Stávajú sa súčasťou rozsiahleho podomieľania demokratického právneho štátu a ako nové bezprávie základnou črtou Ficovho režimu.
>>> celý text

Recidíva

[Peter Zajac, Názory, 3.11.2008]
ImageFinančnú krízu sprevádza celosvetová recesia a robiť si ilúzie, že obíde Slovensko ako Ostrov blažených, je minimálne naivné.
>>> celý text

Nenaprogramované dejiny

[Peter Zajac, Názory, 28.10.2008]
ImageMedzivojnové Československo bolo moderným štátom s pluralitným politickým systémom a rozvinutou kultúrou.
>>> celý text

OKS protestuje proti neonacistom v uliciach Bratislavy

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 17.10.2008]
OKS ostro protestuje proti pochodu neonacistov z radov poľských fanúšikov, ktorí vykrikovali fašistické a rasistické heslá a zaútočili na rabína Barucha Meyersa. Za obvzlášť poburujúcu pokladá OKS neschopnosť polície postaviť sa tvrdo proti fašistickým excesom.
>>> celý text

Sedí to tu ako riť na šerbeľ

[Peter Zajac, Názory, 15.10.2008]
ImageFico chce znárodniť zahraničných investorov, je nepriateľom nezávislých a zoštátňovateľom verejnoprávnych médií. Uzavrel štátny pakt s cirkvami. Lživou propagandou v kauze Hedvigy Malinovej nastavil Slovensko na protimaďarský kód. Sám sa označil za nepriateľa občianskej spoločnosti. Správa sa dvojtvárne.
>>> celý text

Uznesenia Republikového snemu OKS

[Peter Zajac, Rokovania orgánov, 11.10.2008]
>>> celý text

Nacionalizmus vs. národovectvo

[Peter Zajac, Názory, 6.10.2008]
ImageV poslednom čase sa v našich médiách udomácnilo označovanie nacionalizmu ako národovectva. Je to klam.
>>> celý text

Nulová tolerancia

[Peter Zajac, Názory, 12.9.2008]
ImageAko začať s nulovou toleranciou voči tým, čo škodia Pezinčanom, Trebišovčanom, Devínčanom? Ako začať s nulovou toleranciou k vyvlastňovaniu majetkov a vyhrážaniu sa znárodnením zahraničným investorom, ktorí tvoria základ našej ekonomickej prosperity?
>>> celý text

List z Gomaringenu

[Peter Zajac, Názory, 8.9.2008]
ImageGeopolitická situácia sa v posledných rokoch so vznikom úspešných autokratických štátov razantne mení. Aj Gruzínsko približuje chvíľu, ktorú odsúvame a vyhýbame sa jej pozrieť do očí — keď budeme musieť znovu odpovedať na základnú otázku, kam vlastne patríme.
>>> celý text

Skládka

[Peter Zajac, Názory, 8.9.2008]
ImagePrípad pezinskej Novej jamy nie je len príbehom jednej skládky. Úrady na celom Slovensku rozhodujú v množstve prípadov podľa straníckej príslušnosti a proti vôli veľkej časti ľudí, ktorých sa problémy týkajú. Je to príbeh Slovenska ako Novej jamy.
>>> celý text

Cena neslobody, cena slobody

[Peter Zajac, Názory, 22.8.2008]
ImagePo auguste 68 prišla normalizácia. Opäť sa plazivo vracia.
>>> celý text

Malá medzibilancia veľkej kauzy

[Peter Zajac, Názory, 11.8.2008]
ImageDva roky odvtedy, ako neznámi útočníci napadli v Nitre študentku Hedvigu Malinovú, vieme bezpečne niekoľko vecí. Predovšetkým je zrejmé, že vyšetrovanie prípadu viedlo k neudržateľným záverom. Kľúčové svedectvá vyšetrovania Generálnej prokuratúry potvrdzujú, že Malinová bola skutočne zbitá.
>>> celý text

Muž bez pamäti

[Peter Zajac, Názory, 15.7.2008]
ImageOficiálne životopisy majú tendenciu vyrábať mužov bez vlastností. Tak je to aj v prípade Ivana Gašparoviča. Jednu z jeho základných vlastností však poznáme predsa len celkom bezpečne. Je mužom bez pamäti.
>>> celý text

Trendy

[Peter Zajac, Názory, 14.7.2008]
ImageČi sa to Robertovi Ficovi páči, alebo nie, budeme sledovať mieru korupcie pri tendroch a verejných obstarávaniach, mieru zvyšovania verejných výdavkov, mieru šikanovania a zneisťovania zahraničných investorov a účelnosť vynakladania našich peňazí zo štátneho rozpočtu.
>>> celý text

Dva roky po

[Peter Zajac, Názory, 12.6.2008]
ImageDva roky po voľbách je už všeličo jasnejšie. Slovensko sa vrátilo mentálne do mečiarovských čias a komunistických stereotypov. Zúri potravinová a energetická bezpečnosť, vstávajú starí odborníci.
>>> celý text

Etatista

[Peter Zajac, Názory, 2.6.2008]
ImageRobert Fico sa svojimi myšlienkami netají. Nedávno so súdružskou otvorenosťou zástupcom samosprávy povedal, že je etatista.
>>> celý text

EURO – (ne)chcené dieťa

[Peter Zajac, Názory, 22.5.2008]
ImagePre vládu Róberta Fica sa stalo prijatie eura hlavnou prioritou. Slovensko vstúpi do eurozóny 1. januára 2009, a predsa vláda nejasá.
>>> celý text

Právny nihilizmus

[Peter Zajac, Názory, 14.5.2008]
ImageJe nepochopiteľné, že parlamentná opozícia opustila pôdu dôslednej a pre voliča zrozumiteľnej ochrany ústavnosti a hranice medzi právnym štátom a jeho demontážou sa stierajú za jej aktívneho prispenia.
>>> celý text

Pečené ekonomické holuby?

[Peter Zajac, Názory, 29.4.2008]
ImageAj keď táto vláda neurobila nič, čo by zásadne narušilo reformy, nedá sa povedať, že nerobí škodlivé ekonomické opatrenia.
>>> celý text

Právo na právo

[Peter Zajac, Názory, 13.4.2008]
ImageV prednovembrovom Československu existovala ústava založená na vedúcej úlohe strany. A ako to už majú komunisti vo zvyku, poistili si ju tým, že v nej síce zakotvili inštitút ústavného súdu, ale v praxi nebol nikdy vykonaný.
>>> celý text

Politika piatich svetových strán

[Peter Zajac, Názory, 27.3.2008]
ImageSlovensko nerobí zahraničnú politiku štyroch svetových strán.V skutočnosti robí politiku piatej svetovej strany.
>>> celý text

Srbské voľby a Slovensko

[Peter Zajac, Názory, 7.2.2008]
ImageČo to znamená pre vzťah Slovenska k Srbsku? Slovensko môže sprostredkovať Srbsku svoju vlastnú skúsenosť. Jej základom je vedomie, že reformy sú možné, ale pokiaľ ich výsledky nechcú demokrati odovzdať autokratickým silám, musia sa vyvarovať klientelizmu, korupcie a politických podrazov.
>>> celý text

Dolník, horník, kráľ, túz

[Peter Zajac, Názory, 27.12.2007]
ImageFico je túz, ale nie eso. Esom môže byť len preto, že opozícia sa nesústreďuje na jeho sociálnu demagógiu, ktorou prekrýva všetky reálne problémy svojej vlády.
>>> celý text

Ficova zlatá mládež

[Peter Zajac, Názory, 11.12.2007]
ImageNezávidím Jánovi Počiatkovi a Robertovi Kaliňákovi, že patria k Ficovej zlatej mládeži. V normálnom režime to však nie je kvalifikácia na výkon funkcie ministra vnútra a financií.
>>> celý text

OKS k avizovanému neuznaniu nezávislosti Kosova vládou SR

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 7.12.2007]
Avizované neuznanie nezávislosti Kosova zo strany vlády Slovenskej republiky hodnotí OKS ako nelojálnosť voči spojencom Slovenskej republiky v Európskej únii a NATO.
>>> celý text

Čo hovoria zväzky ŠtB

[Peter Zajac, Názory, 15.10.2007]
ImageV novembri 1989 sme nevedeli o ŠtB takmer nič. Keď sme si vtedy kládli otázku, ako rozlíšiť spoluprácu od nevyvolaných stretnutí s príslušníkmi ŠtB, Ján Langoš vyslovil vetu, ktorú pokladám za kľúčovú: V konečnom dôsledku si na túto otázku musí podľa vlastného svedomia zodpovedať každý sám.
>>> celý text

Vyhlásenie snemu OKS

[Peter Zajac, Rokovania orgánov, 29.9.2007]
Dňa 29.9.2007 sa v Bratislave konal snem Občianskej konzervatívnej strany. Delegáti snemu zvolili za nového predsedu OKS Petra Zajaca, venovali sa politike OKS v najbližšom období a schválili vyhlásenie snemu OKS.
>>> celý text

Parlament pochoval reformu vzdelávania

[Peter Zajac, Názory, 26.9.2007]
ImageV huriavku okolo druhého piliera a Andreja Hlinku úplne zanikol fakt, že poslanci v polovici septembra svojím hlasovaním v podstate zastavili akúkoľvek reformu slovenského školstva.
>>> celý text

Slovensko na rázcestí

[Peter Zajac, Názory, 20.6.2007]
ImageSlovensko je po roku od volieb zdanlivo nehybné. Musí si však vybrať. Nemôže byť aj slušnou demokratickou krajinou, aj etatistickým štátom predstierajúcim sociálnu citlivosť.
>>> celý text

Najväčší problém vlády

[Peter Zajac, Názory, 20.3.2007]
ImagePuzzle Ficovho vládnutia sa pomaly začína skladať do obrazu. Jeho základ tvorí samotná povaha vlády. Smer vychádza z neomarxistickej ideológie, presadenej do prostredia Európskej únie a predstavuje návrat do ekonomického a sociálneho myslenia sedemdesiatych rokov minulého storočia. Práve koalícia so Smerom však ukázala, že ani SNS nie je antikomunistickou a HZDS pravicovou stranou.
>>> celý text

Prvá, druhá a tretia strana mince

[Peter Zajac, Názory, 27.1.2007]
ImagePrípady relácií Reportéri a Pod lampou otvorili problém v dvoch ďalších kľúčových oblastiach publicistiky a verejnej diskusie. Celý spor sa pritom venuje okolnostiam celej kauzy a odohráva sa na úzkom prúžku tretej strany mince. Zabúda sa na jej dobre rozoznateľnú prvú a druhú stranu, hoci práve tá sa týka verejnoprávnej podstaty Slovenskej televízie.
>>> celý text

Vianoce, alebo o sociálnom cítení

[Peter Zajac, Názory, 23.12.2006]
ImageVianoce sú výrazom vnútornej potreby uzrozumenia so svetom. Sú chvíľou, v ktorej sa človek vymaní z času. Ten okamih je neskutočne krátky, vyžaduje veľa námahy, ale nikto si ho nedá vziať.
>>> celý text

Kde je Mečiar, tam je aj kríza

[Peter Zajac, Názory, 9.11.2006]
ImageOpozícia by mala začať robiť to, čo sa od opozície očakáva - opozičnú politiku. Musela by však vedieť, akú a nehrať sa na žabu, ktorá túži po škorpiónovi na chrbte, aby sa mohla opýtať: „Prečo?“
>>> celý text

Prvých 100 dní novej vládnej koalície bolo bez prekvapení

[Peter Zajac, Názory, 13.10.2006]
ImageNajväčší omyl spočíva v kritériách, ktoré uplatňujú na vládnu koalíciu opoziční politici a médiá, merajúcu jej činnosť vládnym programom. Treba jasne povedať, že vládny program je zlý a neprospieva Slovensku.
>>> celý text

Opozičné pokušenia SDKÚ

[Peter Zajac, Názory, 7.9.2006]
ImageSDKÚ vychádza z očividnej ilúzie, že po nástupe Ficovej vlády sa smerovanie Slovenskej republiky nezmenilo. Je to sebaklam. Zmenu smerovania Slovenska Ficova vláda sama deklaruje, pokladá ju za svoj program a cieľ.
>>> celý text

Demontáž naživo

[Peter Zajac, Názory, 28.8.2006]
ImageFicova vláda spája od prvej chvíle vecné kroky so symbolickými. Takým bolo napokon už zloženie vlády, v ktorej sa spojilo ľavičiarstvo s krčmovým nacionalizmom a obstarožným autokratizmom.
>>> celý text

OKS odsudzuje prejavy národnostnej neznášanlivosti

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 26.8.2006]
OKS odmieta všetky prejavy a formy rozdúchavania nacionalizmu, či pochádzajú zo slovenskej alebo maďarskej strany, solidarizuje sa s občianskymi a politickými aktivitami proti nacionalizmu, očakáva od všetkých politikov jasné odsúdenie nacionalizmu a od médií, že nebudú napomáhať jeho šíreniu.
>>> celý text

Fico ako výzva pre opozíciu

[Peter Zajac, Názory, 22.7.2006]
ImageObčianska konzervatívna strana sa často stretáva s dešpektom väčších strán. Pred voľbami sme však nešpekulovali a jasne povedali, že voči vláde, v ktorej bude Smer, HZDS alebo SNS, budeme stáť v dôslednej opozícii. Programovo sme sa na ňu pripravovali a dúfam, že naša ponuka na opozičnú spoluprácu nevyvolá pohŕdavé odmietnutie.
>>> celý text

Rôznosvety - domnelí romantici a realisti

[Peter Zajac, Názory, 3.7.2006]
ImagePredstavou svojho najlepšieho reálneho riešenia prispelo SDKÚ k legitimizácii Mečiarovej politiky. KDH vnútorne zápasilo o svoju predstavu najlepšieho riešenia, lebo nemalo jednoznačnú chuť legitimizovať Ficovu politiku, a keď to už urobilo, nevydržalo mu to dlhšie ako dve hodiny.
>>> celý text

OKS k reformám

[Peter Zajac, Vyhlásenia, 12.6.2006]
OKS je presvedčená, že v reformách treba pokračovať a prehlbovať ich – je nevyhnutná obsahová reforma vzdelávania, reforma kultúry, spoplatnenie vysokoškolského štúdia, zníženie rovnej dane a odvodov, zniženie verejných výdajov a zúženie moci politikov v ústrednej, regionálnej a miestnej verejnej správe, reforma poľnohospodárstva a európskych fondov.
>>> celý text

Muž bez vlastností?

[Peter Zajac, Názory, 31.5.2006]
ImageVlastnosti toho muža sú jasne popísateľné: dodnes si nevšimol, že bol November 1989, presedel noc dlhých nožov v parlamente a učil sa robiť politiku, vodu chudoby káže a víno bohatstva pije, je milovníkom Lukašenka a iných prostých diktátorov z ľudu, človekom prednovembrovej kontinuity v ponovembrových rokoch.
>>> celý text

Slovenský Churchill

[Peter Zajac, Názory, 24.4.2006]
ImageNa Panenskej ulici je kaviarnička s čitárňou. Ponúkajú v nej najlepšiu arabskú a brazílsku kávu v Bratislave. Je pod bránou, takmer ju nemožno nájsť a nepomáha ani hrdzavý vývesný štít s názvom Next Apache, ale v tom je jej čaro. Napokon, všetci sme svojím spôsobom Indiáni.
>>> celý text

O podobnosti a nepodobnosti

[Peter Zajac, Názory, 30.3.2006]
ImageV bývalých komunistických krajinách sme po roku 1989 svedkami odlišného, neraz celkom protichodného vývinu jednotlivých štátov a regiónov. Akoby sa v roku 2006 skrížilo niekoľko časov a pohybov: ruský čas s čínskym, balkánsky so stredoeurópskym, ukrajinský s bieloruským.
>>> celý text

Príbeh školského zákona

[Peter Zajac, Názory, 20.3.2006]
ImageNárodná rada Slovenskej republiky nevpustila do brán parlamentu Lipšicovu novelu zákona o prokuratúre ani Froncov návrh školského zákona. Poslanecké kluby sa svorne zhodli na tom, že to boli "populistické návrhy, sťahujúce predvolebnú kampaň z námestí do pléna Národnej rady". Radšej si ústavnou väčšinou schválili priestupkovú imunitu, spoločnou rukou zrušili Úrad pre štátnu službu a novelizovali zákon o obecnom zriadení.
>>> celý text

Školský zákon a politická elita

[Peter Zajac, Názory, 10.3.2006]
ImageReforma vzdelávania je absolútnou prioritou druhej generácie reforiem. Školský zákon ako brána k jej inštitucionalizácii bola kľúčovou témou celého volebného odbobia.
>>> celý text

Tupiny

[Peter Zajac, Názory, 14.2.2006]
ImageKaždý rok má svoje slovo. Slovom roka 2005 bola v Nemecku kancelárka; u nás vtáčia chrípka. Asi by sa z toho dalo vyčítať všeličo, ale nechajme to tak. Pre mňa boli slovom roka tupiny.
>>> celý text

Reformám na Slovensku naozaj odzváňa?

[Peter Zajac, Názory, 31.1.2006]
ImageV novembri 1989 prebehla zmena politického systému, za ktorou nasledovala bolestná séria zmien ústavy a kľúčových zákonov. Pred pätnástimi rokmi bola odštartovaná zásadná ekonomická reforma. Liberalizovali sa ceny, spustila sa malá a veľká privatizácia. Po ôsmich rokoch zhubného mečiarizmu sa začali privatizovať banky, znižovať dane, prijala sa rovná daň. Začala sa reforma verejnej správy a sociálneho systému.
>>> celý text

Bodka za regionálnymi voľbami

[Peter Zajac, Názory, 17.12.2005]
ImageJe veľmi ťažké povedať o výsledkoch volieb do vyšších územných celkov niečo nebanálne. To, čo sa o nich popísalo, je jasné a viditeľné: nízka účasť voličov, vedomá depolitizácia volieb, stranícke mezaliancie, ktoré nemali svojou obskúrnosťou v mnohých prípadoch nič spoločné s politikou, víťazstvo koaličných strán v prvom kole, prijímané vzhľadom na nízky počet voličov s rovnakými rozpakmi ako víťazstvo opozície v druhom kole.
>>> celý text

Sebadeštrukcia vládnej koalície

[Peter Zajac, Názory, 21.11.2005]
ImageVladimír Mečiar má v ponovembrovej slovenskej politike niekoľko prvenstiev. O jednom sa veľmi nevie. Spočívalo v jeho návrhu po voľbách v roku 1990, aby VPN nešla do koalície s KDH, ale získavala v parlamente podporu prierezovo vo všetkých politických stranách.
>>> celý text

Jazyk, ktorý prezrádza

[Peter Zajac, Názory, 23.6.2005]
ImagePri prvom výročí nástupu Ivana Gašparoviča do prezidentskej funkcie sa do hodnotenia nikomu veľmi nechcelo. Všeobecne sa ocenil jeho umiernenejší štýl a aj pri jeho deklarovanej opozičnosti vcelku korektný vzťah s vládnou koalíciou. Správa o stave Slovenskej republiky však dala váhavcom jasnú odpoveď.
>>> celý text

Nastalo európske vytriezvenie

[Peter Zajac, Názory, 3.6.2005]
ImageEurópanstvo ako spoločný menovateľ neobstálo pred diametrálne odlišným pohľadom na riešenie problémov vlastného štátu. Spoločné európanstvo, na ktoré apeloval nemecký kancelár Schröder, neobstálo v konkrétnej francúzskej situácii. Francúzska a holandská košeľa sa ukázali bližšie ako európsky kabát.
>>> celý text

Druhá strana protestnej mince

[Peter Zajac, Názory, 3.5.2005]
ImageAž keď sa študenti pustia do zápasu za obsahovú zmenu vzdelávacieho systému, stanú sa hybnou silou, ako ňou boli študenti v novembri 1989. Dovtedy ostanú slepou hračkou v rukách politikov.
>>> celý text

Strata pamäti, strata budúcnosti

[Peter Zajac, Názory, 31.3.2005]
ImageV poslednom čase sme v politike svedkami zvláštnej straty pamäti. Akoby pod heslom "nemôžeme sa donekonečna venovať minulosti, musíme sa sústrediť na budúcnosť" vznikala tichá, nepísaná dohoda, že zamlčíme, zabudneme, alebo si vytesníme z pamäti konflikty, ktoré určovali politiku posledných pätnástich rokov a rozhodovali o smerovaní Slovenska.
>>> celý text

Politika a priestor pre idey

[Peter Zajac, Názory, 10.1.2005]
ImageV poslednom čase sa sformoval názor, že politika je len zápasom o moc. Sformuloval ho Martin Svatuška, keď tvrdil, že v politike "nie je žiadny priestor na idey, hodnoty či morálku".
>>> celý text

Skončili sa už u nás reformy?

[Peter Zajac, Názory, 4.11.2004]
ImageMikuláš Dzurinda urobil dva navzájom súvisiace politické ťahy. Ohlásil koniec reforiem a označil HZDS za politickú stranu, s ktorou treba uvažovať v budúcej vládnej koalícii.
>>> celý text

Reforma a slovenský paradox

[Peter Zajac, Názory, 8.12.2003]
ImageDnešná vláda platí daň z omeškania, z nedbalosti a nezodpovednosti a bude to tvrdá daň, ktorú zaplatíme všetci. Je to daň z toho, že koaliční politici si ani po piatich rokoch neuvedomujú, že demokratická vláda nie je na večné časy, ale na štyri roky.
>>> celý text

Euroústava – kľúčový problém

[Peter Zajac, Názory, 29.10.2003]
ImageZmluva ustanovujúca ústavu pre Európu je kľúčovým dokumentom únie. Ústavne sa má stať jej základným zákonom. Podľa týchto predsavzatí musíme hodnotiť dokument, ktorý vzišiel z Konventu. A výsledok je z ústavného aj politického hľadiska skľučujúci.
>>> celý text

Len dve cesty pre tretí sektor

[Peter Zajac, Názory, 14.8.2003]
ImageZdanlivo nejde o veľa. Zástupcovia stotridsiatich mimovládnych organizácií sa dostali do konfliktu s ministrom financií Ivanom Miklošom o znenie nového zákona o daniach z príjmov na neziskový sektor. A predsa ide o spor zásadný.
>>> celý text

Nespochybniteľnosť referenda

[Peter Zajac, Názory, 3.7.2003]
Jedna z vecí, ktoré ma po novembri 1989 fascinovali, bolo ústavné právo. Jeho logická krása nebola zlučiteľná z komunistickým systémom. Spolupracoval som trinásť rokov so skvelými ústavnými právnikmi ako Pavel Holländer, Ivan Trimaj a Ernest Valko a ich práca bola pre mňa nielen veľkou skúsenosťou, ale aj potešením.
>>> celý text

Prečo treba zmeniť zákon o referende

[Peter Zajac, Názory, 25.6.2003]
ImageSkutočné problémy ústavného zákona o referende sa skrývajú v troch oblastiach: referendum je ešte stále nezáväzné, parlament ho môže po troch rokoch zrušiť a možno ho vypísať fakticky na čokoľvek.
>>> celý text

Kultúra a strach z nulového variantu

[Peter Zajac, Názory, 16.4.2003]
ImageSú to skutočne alarmujúce čísla. Na kultúru ide zo štátneho rozpočtu 0,6 percenta HDP, čo je polovica toho, čo dávajú na kultúru naši susedia a tretina toho, čo dávajú bohatšie európske štáty. A, ako sa dozvedáme, na rok 2004 hrozí zníženie rozpočtu o ďalšiu tretinu. Celý problém má však aj druhú tvár.
>>> celý text

Reformy a „blbá“ nálada

[Peter Zajac, Názory, 3.3.2003]
ImagePodľa prieskumu INEKO si ľudia myslia, že im je horšie, ako je. Jednoducho povedané, ich hodnotenie vlastnej ekonomickej situácie je horšie ako ekonomické fakty. Reformy majú „zlý imidž“ a sprevádza ich „blbá“ nálada. Z čoho tento rozpor vyplýva?
>>> celý text

Kabinetu začal odbíjať čas

[Peter Zajac, Názory, 3.2.2003]
ImageVláde sa skončili medové týždne. Po sto dňoch sa ukazujú tri kľúčové témy súčasnej vládnej koalície: vlastné vzťahy, reformy, Irak.
>>> celý text

Šancou sú len reformy

[Peter Zajac, Názory, 11.11.2002]
ImageVoľby v roku 2002 boli z tohto hľadiska vo viacerých ohľadoch zvláštne. Voľby vyhrali politické strany, ktoré reprezentovali len čosi vyše štyridsať percent voliacich občanov. Vláda teda vie, že ide proti väčšine.
>>> celý text

Čo treba naozaj robiť

[Peter Zajac, OKStránka, 24.9.2002]
Výsledok volieb na Slovensku bol prekvapujúci len v jednom, ale zato kľúčovom bode: vo výmene rolí Smeru a SDKU. To umožňuje utvoriť vládu nesocialistických strán, ktorá otvára dvere do NATO a EU a prejavuje spoločnú vôľu uskutočniť alebo aspoň otvoriť základné reformy. Slovensko sa politicky stalo stredoeurópskou krajinou.
>>> celý text

Pozor na tuhý štát

[Peter Zajac, Názory, 7.9.2002]
ImageMoja najväčšia výčitka tejto vláde spočíva v tom, že sa správala ako socialisti. Brala nám peniaze, vyhadzovala ich von oknom, nešetrila na sebe, ale na nás a nestarala sa o to, aby sa peniaze úspornejšie a účinnejšie vkladali do sociálnej oblasti, do zdravotníctva a do školstva.
>>> celý text

Alibi do budúcnosti

[Peter Zajac, Názory, 21.8.2002]
ImageNárodná rada SR prijala z troch prezidentom vrátených zákonov vyrovnávajúcich sa s komunistickou minulosťou len jeden: zákon o pamäti národa.
>>> celý text

O čo ide?

[Peter Zajac, Názory, 8.7.2002]
ImageAk bránia menšie zlo politici, je to len smutný úkaz stavu politickej kultúry, a to nielen na Slovensku, ale v celej strednej a východnej Európe.
>>> celý text

Ombudsman

[Peter Zajac, Názory, 21.3.2002]
ImageTá správa znela v utorok večer celkom sucho: Národná rada zvolila šesťdesiatimi ôsmimi hlasmi za prvého ombudsmana Slovenskej republiky poslanca NR SR za HZDS Pavla Kandráča.
>>> celý text

Najhoršie si nikto nevšíma

[Peter Zajac, Názory, 6.3.2002]
ImageKeby bolo Slovensko ideálne, bol by som všetkými piatimi za väčšinový volebný systém, v ktorom by boli poslanci priamo zodpovední svojim voličom.
>>> celý text

Jednoduché pravdy

[Peter Zajac, Názory, 29.1.2002]
ImageNa Slovensku platí jednoduchá pravda, aj keď sa môže zdať v tejto chvíli naivná: že bude normálnou krajinou, až keď v nej budú vládnuť jednoduché pravdy. V našom prípade je ňou poctivá politika.
>>> celý text

Vystúpenie Petra Zajaca na ustanovujúcom Republikovom sneme OKS

[Peter Zajac, Rokovania orgánov, 7.12.2001]
Reformy po roku 1989 majú na Slovensku ťažký život. Prvé reformy systému, ktoré sme urobili po roku 1989, narazili na Slovensku u ľudí na nepripravenosť.
>>> celý text

Každodenný konzervativizmus

[Peter Zajac, Názory, 1.12.2001]
ImageMal som na vysokej škole priateľa, huslistu, lúčničiara a poslucháča hudobnej vedy, ktorý svoju túžbu po tom, v akom svete by chcel žiť, zhrnul do vety: "Chcel by som každé ráno čítať TIMES".
>>> celý text

November 1989

[Peter Zajac, Názory, 17.11.2001]
ImageNovember 1989 patrí bezpochyby k najvýznamnejším medzníkom slovenských dejín dvadsiateho storočia.
>>> celý text

 

Peter Zajac


počet článkov:273

  Autorské RSS


Prof. PhDr. Peter Zajac, DrSc.
vedecký pracovník ÚSIL SAV v Bratislave
zakladajúci člen VPN

1990-1992
predseda Ministerského klubu VPN

1991-1992
poradca predsedu SNR Františka Mikloška

1990-1991
prvý predseda slovenského centra P. E. N.

1991-1992
člen Prezídia ČSAV

1995-1999
člen Predsedníctva a predseda Konzultačného zboru DS

1999-2001
podpredseda DS

1998-2001
poslanec NR SR, člen Ústavnoprávneho výboru NR SR

od decembra 2001 do septembra 2007
člen predsedníctva a predseda Programovej rady OKS

od septembra 2007 do apríla 2012
predseda OKS

od 2010 do 2012
poslanec Národnej rady SR

od apríla 2012
čestný predseda OKS


Rozhovory:

Peter Zajac: Musíme zvýšiť našu váhu

Peter Zajac: Naša reakcia bude okamžitá

Peter Zajac: OKS kandiduje na listine MOST - HÍD

Peter Zajac: Budaj hovorí čisté fantazmagórie

Peter Zajac: Stupňovanie konfliktu končí násilím

Peter Zajac: Politici sa začínajú na seba podobať

Peter Zajac: Mečiar pred Havlom plakal, odvtedy má k nemu zlý vzťah

Peter Zajac: Viem, čo mi hovorí moja zajačia pamäť

Peter Zajac: Bolo chybou, že sme nevstúpili do politiky

Peter Zajac: Kritizovať budem nečinnosť


Peter Zajac: Dva roky bez generálneho prokurátora

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Fico vždy obmedzuje možnosť voľby

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Thatcherová pochopila, že spoločnosť nemôže žiť na dlh

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Fico si kopol do menšín

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac o Milošovi Zemanovi

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Pokus internovať Hedvigu je poburujúci

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: OKS potrebuje generačnú zmenu

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Komunisti budú vo Ficových vládach vždy

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac o predvolebných sľuboch


Peter Zajac: Prejav na schôdzi NR SR o slovenskom zdravotníctve /14.12.2011/

Spustiť video

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


Verejné zhromaždenie pred prezidentským palácom


Peter Zajac a Ondrej Dostál v stane na Nám. SNP

Spustiť video

Zdroj: Ľudia, budíček


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Zvýšenie spotrebnej dane na víno je likvidačné

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac o 17. novembri

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Gašparovič sa správa ako nehodný prezident


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Dnes by Ernest Valko zúril


Zdroj: SME, www.sme.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Čo spája OKS, KDS a Obyčajných ľudí?

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Ernest by najťažšie niesol rozmáhanie korupcie

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Šebej a Osuský išli vlastnou cestou

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Prejav na schôdzi NR SR o predčasných voľbách /13.10.2011/

Spustiť video

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: OKS nekončí

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO František Mikloško a Peter Zajac o pamätníku Novembru 1989

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac o spoločnom postupe OKS, živnostníkov a umelcov

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac o eurovale

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac a Igor Matovič na rovinu s Jurajom Hrabkom


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Prejav na schôdzi NR SR o odvolávaní premiérky /14.9.2011/

Spustiť video

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


Peter Zajac: OKS nechce spájať hlasovanie o eurovale s odvolávaním premiérky


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac v NR SR o vládnom návrhu novely zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch /7.9.2011/

Spustiť video

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


Peter Zajac v NR SR o daňovo-odvodovej reforme /9.9.2011/

Spustiť video

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


OKS navrhuje na ombudsmana Františka Mikloška


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac po koaličnej rade

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Peter Zajac: OKS bude nominovať Františka Mikloška na post ombudsmana

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou o eurovale a odvodoch

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac sa pýta Dobroslava Trnku na kauzu Hedvigy Malinovej

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: OKS navrhuje o eurovaloch vôbec nehlasovať


Zdroj: SME, www.sme.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Spoplatnenie licencií operátorov zachránilo štátu milióny eur

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: OKS zvoláva Posledný súd nad Harabinom


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Posledný súd nad Harabinom

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Peter Zajac: OKS nepodporí daň na tiché víno


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Vnútri prokuratúry zúri boj


Zdroj: SME, www.sme.sk


OKS k podmienkam zachovania súčasnej výšky daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov


Zdroj: SME, www.sme.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO SMER vs. OKS o Lampe na tému kauza Cervanová

Spustiť video - prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


RR OKS odobrila dohodu o spolupráci s Most-Híd

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac k manipulatívnym prieskumom Štatistického úradu SR, ktoré poškodzujú živnostníkov

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Ján Langoš je nenahraditeľný

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


OKS predstavila kroky nutné pre komplexnú reformu školstva

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Peter Zajac v rozhovore pre Hospodárske noviny

Spustiť video

Zdroj: HN, www.hnonline.sk


Poslanci o voľbe generálneho prokurátora


Zdroj: SME, www.sme.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Ďaľšie čudné praktiky prokuratúry

Spustiť video - prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Trnkove reakcie na otázky Petra Zajaca


Zdroj: SME, www.sme.sk


Trnka o Hedvige mlčí


Zdroj: SME, www.sme.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Trnka neodpovedal na otázky Petra Zajaca ku kauze Hedvigy Malinovej

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prístup k obsahu je spoplatnený v rámci služby PIANO Peter Zajac: Bugárovi poďakujeme za ponuku

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac v relácii o 5 minút 12

Spustiť video

Zdroj: STV, www.stv.sk


OKS: Táto daňová a odvodová reforma nie je reformou


Zdroj: SME, www.sme.sk


OKS a živnostníci pospísali dohodu o daňovej reforme


Zdroj: SME, www.sme.sk


Nižšie odvody má podľa OKS pokryť štát poklesom výdavkov

Spustiť video

Zdroj: SITA, video.sita.sk


OKS a živnostníci podpísali verejné vyhlásenie

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Alibaba a štyristotisíc živnostníkov

Spustiť video

Zdroj: Alibaba a štyristotisíc živnostníkov


Peter Zajac v Téme dňa TA3 o postoji OKS k daňovo-odvodovej reforme

Spustiť video

Zdroj: TA3, www.ta3.com


Peter Zajac a Igor Matovič na rovinu s Jurajom Hrabkom


Zdroj: SME, www.sme.sk


OKS nepodporí zvyšovanie daní a odvodov pre živnostníkov


Zdroj: SME, www.sme.sk


OKS: NIE zvyšovaniu daní a odvodov a ÁNO úsporám verejných výdavkov

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac a Ondrej Dostál reagujú na na vymenovanie Dobroslava Trnku za námestníka generálneho prokurátora

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Ondrej Dostál, Igor Matovič a Peter Zajac reagujú na vystúpenie Dobroslava Trnku

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prejav Petra Zajaca v NR SR /1.2.2011/

Spustiť video

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


Peter Zajac: Prečo zverejňovať sudcov-komunistov

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac v relácii o 5 minút 12

Spustiť video

Zdroj: STV, www.stv.sk


Priority OKS na rok 2011

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac o roku 2010

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac a Igor Matovič na rovinu s Jurajom Hrabkom


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Na obnovenie dôvery si musíme počkať

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac v Téme dňa TA3 o voľbe generálneho prokurátora

Spustiť video

Zdroj: TA3, www.ta3.com


Peter Zajac: OKS sa zaviazalo podporovať vládu v dnešnom zložení


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac o čudnej voľbe prokurátora

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: OKS nepodporuje zlúčenie STV a Slovenského rozhlasu


Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac o Ernestovi Valkovi

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac o priateľovi Ernestovi Valkovi

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac a ďalší poslanci o prvom kole voľby generálneho prokurátora

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Zvolenie Trnku by bolo porušením koaličnej zmluvy

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac a Igor Matovič na rovinu s Jurajom Hrabkom

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Kritický stav STV treba riešiť hneď

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: OKS navrhuje neodkladné riešenie situácie v STV

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Je nevyhnutné zmeniť jazykový a tlačový zákon

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


OKS pripravila návrhy noviel tlačového a tzv. vlasteneckého zákona

Zdroj: SME, www.sme.sk


OKS chce triedy bez štátnych symbolov

Spustiť video

Zdroj: SITA, www.webnoviny.sk


OKS navrhuje premiestniť sochu Svätopluka a vrátiť ju jej objednávateľovi

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Generálny prokurátor je pre nás nedôveryhodný

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac o eurovale v NR SR /11.8.2010/

Zdroj: NR SR, www.nrsr.sk


Peter Zajac v parlamente žiadal spravodlivosť pre Hedvigu Malinovú

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Koalícia a OKS

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Odkaz OKS Ficovi

Spustiť video

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: Fašizmus nepatrí na Slovensko!

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


OKS a MOST-HÍD

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Máme radi túto krajinu

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Prokuratúra ignorovaním petície porušila zákon


Zdroj: SME, www.sme.sk


Od januára sa chystajú politické rokovania opozičných strán

Zdroj: SITA, video.sita.sk


Lampa: 20 rokov slobody

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Lampa: Napravo od stredu. Kam kráča dnešná politická pravica na Slovensku?

Zdroj: TV JOJ PLUS, www.plus.joj.sk


OKS a KDS: Vláda má hazardnú ekonomickú politiku

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Prečo VPN vzala na kandidátku komunistov

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: K odkazu 17. novembra (2/2)

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: K odkazu 17. novembra (1/2)

Zdroj: .týždeň, www.tyzden.sk


Peter Zajac: O slovensko-maďarských vzťahoch

Zdroj: infoROŽŇAVA, www.inforoznava.sk


Peter Zajac: O vlastnostiach úspešných reforiem školstva

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Príbeh o troch nedôveryhodnostiach

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: O Ficovom vlastenectve

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Tento štát riadi vo Ficovej vláde "zlatá mládež"

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: K prípadu Milady Horákovej

Zdroj: SME, www.sme.sk


Peter Zajac: Ako zosmiešniť Hlinku a Štefánika

Zdroj: SME, www.sme.sk

 
Platon Webhosting
.........................................
Ústredná kancelária OKS
Panenská 26, 811 06  Bratislava
e-mail: oks@oks.sk
.........................................
Powered by Metafox CMS from Platon Group
Design © 1984 Komplot